Aktuality

Lada ukázala úplne novú Nivu: 4×4 Vision je krásny kus auta!

Lada Niva, ktorá sa neskôr premenovala na 4×4, je legendou. Terénne vozidlo z Ruska sa preslávilo svojou vysokou odolnosťou, schopnosťou jazdiť prakticky akýmkoľvek terénom a tým, že opraviť si ju mohol prakticky ktokoľvek s automechanickými zručnosťami.

Vyrába sa stále, ale štyridsiatyprvý rok sa na nej prejavuje. Dizajn síce pôsobí nadčasovo, ale iba preto, lebo sa za tie štyri dekády zmenil iba minimálne a nevieme si Ladu 4×4 predstaviť v novom šate. Teraz však tá doba nastala a koncept z Ruska vyzerá naozaj pôsobivo.

Koncept Lada 4×4 Vision: Nová Lada po 41 rokoch! (2018)

Najzásadnejšia zmena nastane v tom, že z ikononického off-roadu sa stane SUV. Síce to nebude Dacia Duster, ktorý sa do terénu nehodí, ale očakávame, že niektoré z vlastností predchádzajúcich generácií novinka stratí.

Súčasná Lada 4×4 má napríklad nárazníky, 4×4 Vision o ne prichádza a nahradzuje ich lakovanými plochami.

Koncept Lada 4×4 Vision: Nová Lada po 41 rokoch! (2018)

Špekuluje sa o tom, že práve z Dustera si nová Lada prevezme niektoré technológie a konštrukčné prvky.

Koncept má nápadne veľkú svetlú výšku, kompaktné rozmery s dĺžkou 4,2 metra a krátke previsy. Medzi dizajnové vychytávky patrí tvarovanie karosérie na boku do štylizovaného písmena X a výrazné tvary predných partií, ktoré si osvojili osvetľovaciu techniku LED.

Koncept Lada 4×4 Vision: Nová Lada po 41 rokoch! (2018)

Obzvlášť pôsobivý je interiér konceptu.

Kokpit obsahuje displeje s oranžovo-šedou grafikou, volant je športovo sploštený a obsiahol funkčné tlačidlá na ovládanie rádia a palubného počítača. Podľa vizualizácií to vyzerá tak, že sa v novej Lade 4×4 mohol objaviť upravený navigačný softvér s topografickými údajmi, ktorý by mal upozorňovať na terénne schopnosti vozidla.

Počíta sa s výlučne permanentných pohonom všetkých štyroch kolies, o konkrétnych motorizáciách automobilka neinformovala.

Aktuálne sa koncept predviedol na moskovskom autosalóne, ale o jeho prípadnom uvedení na trh vo forme produkčného modelu sa ešte nehovorí. Pokiaľ by sa Lade, ktorá patrí pod Renault, podarilo zachovať čas medzi uvedením konceptu a jeho privedením do predaja ako v prípade poslednej Vesty, mohli by sme novú Ladu 4×4 vidieť na cestách už do dvoch rokov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie