Rakúsko sa s tým nepára: za fajčenie v aute hrozí hrozí astronomická pokuta

Od začiatku mája by ste si mali dávať pozor na fajčenie cigarety v aute. V horšom prípade vám hrozí pokuta, ktorá našinca zaručene prekvapí svojou výškou.
Vydané  Text: 
**Rakúsko úpravou legislatívy vychádza v ústrety zdraviu mládeže a pokračuje v trende, ktorý pred tromi rokmi začali Taliansko a Anglicko. Pokuta na fajčenie za volantom teda nie je svetovou novinkou a tiež neplatí tvrdenie, že by boli trestaní fajčiari, ktorí si vychutnávajú svoju cigaretku osamote.** Základým predpokladom nového zákona, ktorý od 1. mája 2018 platí v Rakúsku, je snaha o úplné obmedzenie pasívneho fajčenia mládeže a tehotných žien. Udelenie pokuty vo výške do 100 € je možné iba vtedy, keď vodič, respektíve iný pasažier automobilu, vo vozidle fajčí aj napriek tomu, že sa v ňom nachádza tehotná žena alebo osoba mladšia ako 18 rokov. V prípade, že sa situácia bude opakovať, môže byť vinník potrestaný pokutou vo výške až 1000 €! To je už poriadna sumička za jednu cigaretku a netrpezlivosť, netvrdíme však, že neopodstatnená. Fajčenie vo všeobecnosti stráca svoju popularitu a trendovosť, neznamená to však, že by fajčiari mali byť za svoju závislosť trestaní. Obmedzenie fajčenia na verejných priestranstvách, zastávkach, v reštauráciách a najnovšie v autách s tehotnými ženami alebo mládežou je všeobecným záujmom a nie distrimináciou. Dnes sa v Rakúsku nesmie fajčiť ani v taxíkoch a, samozrejme, vo verejnej doprave.
Najtvrdšie finančné tresty – pokuty – za fajčenie v aute v prítomnosti mládeže má Taliansko. 500 až 5 000 €, ak má dieťa menej ako 12 rokov, a 250 až 2 500 €, ak má osoba medzi 12 až 17 rokmi. V Grécku platí, že ak fajčíte cigaretu v aute, v ktorom veziete dieťa do 12 rokov, zaplatíte 1500 € a ak si zapálite vo verejnom dopravnom prostriedku, hrozí pokuta až 3 000 eur a mesačný zákaz viesť vozidlo.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


ODPORÚČANÉ