Aktuality

Môže veľký Range Rover v zákrutách poraziť Ferrari Italia? Sledujte video.

Automobilka Land Rover sa pochválila naozaj (a tým myslíme naozaj naozaj) zaujímavým videom, na ktorom demonštruje schopnosti SUV-čka Range Rover Sport SVR. Na trase s názvom Tianmen, ktorá je známa vďaka svojim 99 zákrutám na iba 11,3 kilometroch, Range doslova vybúcha aj slávne Ferrari.

Krásna, ale nebezpečná serpentínová cesta v Číne je priestor, ktorý veľmi dôsledne preverí šoférske zručnosti každého, kto sa na ňu vydá. Tianmen v preklade znamená Nebeská brána - asi práve preto, že počas celá trasa pomerne prudko stúpa až k vrcholu kopca. 99 zákrut, väčšinou 360-stupňových, dáva možnosť otestovať nielen schopnosť ovládať svoj automobil, ale preveruje aj schopnosť udržiavať pozornosť a prispôsobovať jazdu aktuálnym často sa meniacim podmienkam.

Range Rover Sports SVR pokoril rekord na ceste Tianmen (marec 2018)
Range Rover Sports SVR pokoril rekord na ceste Tianmen (marec 2018)

Nemožno sa preto čudovať, že cestu Tianmen využívajú automobilky na to, aby spropagovali schopnosti svojich športových modelov áut. My, samozrejme, vieme, že nejde ani tak o samotné autá, ako skôr o špičkových šoférov, ktorých automobilky posadia za volant, ale stále ide o skvelé promo, ak nejaký Range Rover v rýchlostných testoch prekoná aj slávne Ferrari. Tentokrát sa za volant posadil čínsky profesionálny pretekár menom Ho-Pin Tung.

Časový rekord v prekonaní cesty Tianmen do dnešných dní držalo úchvatné Ferrari 458 Italy, 99 zákrut a 11,3 km vďaka svojmu šoférovi zvládlo za 10 minút a 31 sekúnd.

Range Rover Sports SVR pokoril rekord na ceste Tianmen (marec 2018)

Range Rover Sport SVR však tento rekord pokoril, pritom celkom výrazne. Zdolať trasu mu trvalo 9 minút a 51 sekúnd, teda o 40 sekúnd kratšie ako superšportu od Ferrari.

Nešťastím v šťastí je snáď iba to, že aj sám Land Rover priznáva, že jeho nový rekord je neoficiálny. Zrejme to znamená, že pri jeho dosahovaní neboli prítomní nezávislí pozorovatelia, súdime však, že by si automobilka nedovolila takto okázalo propagovať niečo, čo sa v skutočnosti nestalo. Aby Land Rover dokázal, že zostrihané akčné video neupravovalo reálne časy, zverejnil aj video bez akéhokoľvek strihu z interiéru Range Rovera Sport SVR.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?