AKTUÁLNE: Vývoj umelej inteligencie v Tesle bude viesť Slovák Andrej Karpathy

Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.
Vydané  Text: 

Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.

Ako uvádza [Denník N](https://dennikn.sk/803765/andrej-karpathy-ktory-v-15-rokoch-odisiel-za-slovenska-bude-mat-v-tesle-na-starosti-autopilota/?ref=tit) vo svojom dnešnom článku, Karpathy je mladý vedec pôvodom zo Slovenska, ktorý z krajiny odišiel ako 15-ročný. Pre americkú Teslu bude pracovať na pozícii Director of AI and Autopilot Vision a zodpovedať sa bude priamo Elonovi Muskovi, pre ktorého však pracuje už dlhšie – doteraz pracoval v Muskovej neziskovej organizácii venujúcej sa projektu otvorenej umelej inteligencie OpenAI. Karpathy prichádza do sveta, v ktorom nie je núdza o špičkových vedcov a odborníkov. Jeho predchodcovia sú David Nistér (dnes Nvidia) a Chris Lattner (predtým Apple).


Vyjadrenie spoločnosti Tesla k najatiu Karpathyho:

„Andrej Karpathy, jeden z popredných svetových expertov v počítačovej vízii a deep learning, sa pripojí k Tesle ako riaditeľ AI a Autopilot Vision, ktorý priamo podáva správu Elonovi Muskovi. Andrej sa usiloval o to, aby vďaka svojej práci na ImageNet poskytol zrak počítaču, ako aj predstavivosť prostredníctvom vývoja generatívnych modelov a schopnosťou navigovať na internete pomocou učenia sa. Nedávno bol vedeckým výskumníkom v OpenAI. Andrej dokončil odbor Computer Vision ako Ph.D. na Stanfordskej univerzite, kde preukázal schopnosť vytvárať komplexné popisy obrazov pomocou hlbokej neurónovej siete. Vďaka nemu počítač vidí nielen mačku, ale aj to, že je to oranžová bodkovaná mačka jazdiaca na skateboarde s červenými kolesami na hnedej podlahe z tvrdého dreva. Taktiež vytvoril a vyučoval „Konverzačné neurónové siete pre vizuálne rozpoznávanie“, čo je prvý a stále vedúci kurz Deep Learningu v Stanforde. „
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Aktualizované

Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

  • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

     Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
  • SERVIS

    Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

  • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

     Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?