Do vraku BMW vložil elektromotor z odpadu, prešiel s ním 615 km na nabitie

Zapísal aj do Guinessovej knihy rekordov.
Vydané  Text: 

Experiment Američana Erica Lundgrena so starým BMW a elektromotorom zo smetiska ukázal, že elektromobil možno vyrobiť aj doma v provizórnych podmienkach. Samozrejme, bez akýchkoľvek záruk o bezpečnosti a spoľahlivosti. Recyklovaný elektromobil nazval Phoenix, nachádzame tu spojitosť s niečím, čo vstáva z popola, v tomto prípade z odpadu.


Eric Lundgren je riaditeľ technologickej firmy IT Asset Partner a jeho najnovší vynález sa tak postará o celosvetovú pozitívnu reklamu jeho spoločnosti. Podarilo sa mu z vraku starého BMW radu 5 (E39) vyrobiť funkčný elektromobil s mimoriadnym dojazdom, ktorý dokonca stanovil nový svetový rekord v Guinessovej knihe rekordov. Na jedno nabitie totiž s takmer úplne vykuchaným elektromobilom prešiel 615 kilometrov, čo je viac ako Tesla P100D.


„Vyrazili sme z nášho sídla v Chatswort. Tesla prešla 512 kilometrov, my sme po osem hodinách jazdy zvládli vrátiť a ešte nám nejaká energia zostala. Pokračovali sme teda a absolvovali 615 kilometrov. To je štyrikrát viac ako sa to podarilo Nissanu Leaf.“ tvrdí Lundgren, ktorý si celý experiment nahrával na kameru, výsledkom čoho je 11-minútové video. Veľmi lacný experiment to však nebol. Dokopy vyšiel na 13-tisíc dolárov. To, že si Američan vybral práve BMW E39, bola podľa jeho slov iba náhoda. Bolo to prvé vozidlo, ktoré na vrakovisku videl. Keďže však väčšina súčiastok bola nepoužiteľná, musel kúpiť ešte jedno rovnaké auto a tie potom poopravovať tak, aby aspoň jedno z nich bolo schopné jazdy. Na skládke elektroodpadu kúpil starý elektrický motor a ten do BMW namontoval.


Z jeho príspevku sme nezistili, odkiaľ zobral akumulátory, vraj majú iba maximálnu životnosť. Buď teda kupoval nové alebo použil tie, ktoré sú v Tesle. Práve s Tesla P100D svoj výtvor porovnával a s BMW vyjazdil viac kilometrov. Čo však vo videu veľmi zdôraznené nebolo, že zatiaľ čo Tesla jazdila s obrovskými displejmi a možno aj zapnutou klimatizáciou, BMW bolo vybrakované tak, že v interiéri ostali iba sedadlá, volant a pedále. Keby bol Američan zapol klimatizáciu alebo rádio, nepochybne by dojazd nebol tak úchvatný. Aj tak však ide o skvelé číslo na to, že súčiastky boli zo smetiska.

Elektromobily sú časovaná bomba

Elektromobilita je nepochybne budúcnosť dopravy. Počas prevádzky nemajú emisie a javia sa tak ako ekologickejšie, avšak v porovnaní s bežnými automobilmi na spaľovací pohon majú ešte väčšiu uhlíkovú stopu. Dodnes nikto presne nevie, čo raz budú automobilky robiť s tými nekonečnými množstvami batérií, ktoré sú toxické a iba veľmi ťažko sa dajú znova zúžitkovať či recyklovať. Elektromobila je časovaná bomba pre životné prostredie a my, bežní ľudia, sa nechávame uchlácholiť tým, že ich prevádzka ekologická a finančne nenáročná. Málokto však myslí na dôsledky, ktoré masívny rozmach elektromobility spôsobí v dlhodobom meradle. Takéto recyklovanie, aké môžete vidieť na videu, by mohlo byť čiastočnou odpoveďou a snáď aj univerzálnym riešením, ale potrebuje viac času. Určite stojí za to venovať mu viac pozornosti a už dnes myslieť na to, čo bude s akumulátormi a elektromotormi za desať, tridsať a päťdesiat rokov. Alebo lepšie – investovať viac do podpory vodíkového pohonu, ktorý je tou naozajstnou hudbou čistej budúcnosti.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.