AKTUALITA

Nie, Tesla nesťahuje z obehu 2 milióny áut. Zvolávaciu akciu rieši spôsobom, o akom iné automobilky ešte iba snívajú

Zvolávacie akcie automobiliek sú bežným javom aj u európskych výrobcov, Tesla však úpravy realizuje cez internet.

Je to už štvrté takéto zvolávanie za menej ako dva roky.
Vydané  Text: 

Tesla a jej problémy s autopilotom

Viac ako dva milióny vozidiel Tesla bolo označených ako potrebných podstúpiť aktualizáciu z dôvodu bezpečnostného problému súvisiaceho s jej softvérom Autopilot. Konkrétne ide o funkciu s názvom Autosteer, ktorá je súčasťou asistenčného systému vodiča.

Automobilka oznámila potrebu aktualizácie a poskytla podrobnosti o tom, ktorých modelov sa to týka, v čom spočíva problém a ako bude opravený.

Prečo došlo k odvolaniu vozidiel?

Vo vyhlásení NHTSA sa uvádza, že „za určitých okolností, keď je zapnuté automatické riadenie, nemusí byť nápadnosť a rozsah ovládacích prvkov tejto funkcie dostatočný na to, aby zabránil vodičovi nesprávnemu použitiu pokročilej funkcie asistencie vodiča úrovne 2 SAE“.

V podstate je zvolávacia akcia zameraná na opravu systému, ktorý má zabezpečiť, aby vodiči venovali pozornosť pri používaní Autopilota.

Vodič by mal byť totiž pripravený zasiahnuť, ak sa vyskytne problém, ktorý funkcia nedokáže vyriešiť.

Niektorí ľudia sa na funkciu príliš spoliehajú a dochádza k nehodám

Pred viac ako rokom sa začalo trestné vyšetrovanie po tom, čo došlo početným nehodám zdanlivo zapríčinených nesprávnou funkčnosťou asistenčných systémov.

Inzercia


Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky NHTSA preskúmal 956 nehôd, pri ktorých sa údajne používal Autopilot, a potom sa zamerala na užší súbor 322 nehôd súvisiacich s autopilotom, vrátane čelných kolízií a kolízií v dôsledku potenciálneho neúmyselného odpojenia systému.

Automobily značky Tesla sú dodnes považované za tie s najlepšie zvládnutým autonómnym riadením. Stále má však nedostatky, ktoré sa riešia priebežne. Zdroj: unsplash.com

Čo rieši aktualizácia softvéru?

NHTSA tvrdí, že aktualizácia obmedzí oblasti, v ktorých môžu fungovať základné verzie softvéru Autopilot, ako aj zvýši varovania a upozornenia pre vodičov.

Ďalej má obsahovať ďalšie ovládacie prvky a upozornenia, zvýši viditeľnosť vizuálnych upozornení, uľahčí zapnutie a vypnutie automatického riadenia.

Keď je funkcia zapnutá a vodič opakovane nepreukáže nepretržitú zodpovednosť za riadenie, môže pozastaviť používanie funkcie.

Je nutné odviezť auto do servisu?

Dotknuté vozidlá značky Tesla nie je potrebné dostaviť do servisu. Keďže Tesly patria medzi technologicky najvyspelejšie autá na cestách, spoločnosť vydáva opravu softvéru, ktorá bude automaticky odoslaná všetkým dotknutým autám a vyrieši problémy bez toho, aby bola potrebná cesta k predajcovi.

Takzvaná aktualizácia vzduchom OTA sa stáva súčasťou autopriemyslu a takéto aktualizácie dnes ponúkajú značky ako Mercedes-Benz, Volkswagen a viaceré ďalšie. Veľká časť automobiliek však stále neprešla na softvér, ktorý by bolo možné aktualizovať cez internetové pripojenie automobilu.

Zdroj: cnet.com
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.