DOPRAVNÁ PORADŇA

Doľava na kruhovom objazde: Skúšajúci vyhodil zo skúšky adepta, lebo nepoužíval ľavú smerovku na kruhovom objazde. Mal na to právo?

Jednoduchý manéver vyvoláva kontroverziu v susednom Poľsku, rovnaké cestné pravidlá pritom platia aj na Slovensku.

Majú sa na kruhovom objazde používať aj smerovky doľava?
Vydané Text: 

Do našej Dopravnej poradne napísala čitateľka Mária nasledovnú otázku:

Dobrý deň. Mám na vás veľkú prosbu. Môj manžel vchádza do kruhového objazdu so zapnutou smerovkou. Ak by vychádzal prvým výjazdom, v poriadku. Lenže on vchádza zakaždým so zapnutou pravou smerovkou aj keď vychádza z KO na treťom výjazde. Znejú hromy-blesky, ak ho upozorním na to, že smerovku by asi nemal použiť pri vchádzaní a smerovku zapnúť pred výjazdom z okruhu. Má pravdu? Ďakujem za vysvetlenie. S pozdravom Mária.

Odpoveď:

Vodič pri vchádzaní do kruhového objazdu nemá používať smerovku, nemá ju mať zapnutú ani počas jazdy kruhovým objazdom a zapnúť ju má iba predtým, ako zmení smer jazdy – teda vyjde z kruhového objazdu alebo zmení jazdný pruh.

Teda pravdu máte vy a je správne, že na to manžela upozorňujete.

Rád by som podotkol, že jazdiť po kruhovom objazde s neustále zapnutou smerovkou považujem za veľmi nebezpečné, pretože vy idete rovno a dávate všetkým vedieť, že odbočujete preč. Takto vzniká obrovské riziko dopravnej nehody, ktorej by ste boli vinníkom práve vy, hoci by ste aj boli na hlavnej ceste s riadnym dopravným značením.

Inzercia

Inzercia

Kruhové objazdy sú stále predmetom sporov – kvôli nevedomosti

Napriek tomu, že vedeniu motorového vozidla predchádza úspešné absolvovanie vzdelávania zakončeného praktickou a teoretickou skúškou v autoškole, motoristi ani po rokoch praxe nemajú jasno v tom, aké sú dopravné predpisy na kruhovom objazde. Namiesto riadenia sa dopravnými predpismi totiž k veci pristupujú intuitívne, čo sa môže v špecifických prípadoch stať dôvodom dopravnej nehody.

Totiž, podľa súčasnej legislatívy, a aj tej platnej pred rokmi, kruhový objazd považujeme za križovatku ciest, na ktorej predvolene platí prednosť sprava… » Pokračujte na druhú stranu článku.


Stránky: 1 2Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024