Testy

VIDEOTEST: Ford Kuga 2.0 TDCi EcoBlue je SUV, za ktorým sa otočíte!

PREHĽAD

Automobilka Ford predstavuje tretiu generáciu stredne veľkého SUV modelu Kuga. Vozidlo je postavené na novo vyvinutej globálnej platforme C2, vďaka čomu došlo k medzigeneračnému úbytku na hmotnosti o viac ako 90 kilogramov. Zároveň sa o 10 % zlepšila tuhosť karosérie aj aerodynamika, čo nepochybne prispeje k ešte lepším jazdným vlastnostiam a nižšej spotrebe paliva. Konkurencii chce novinka prerásť cez hlavu, a to doslova. Po novom má Kuga na dĺžku až 4 613 mm (+ 89 mm) a na šírku 1 882 mm (+ 44 mm), pričom samotný rázvor osí kolies narástol až na 2 710 mm (+ 20 mm). Očakávame tak priestrannejší interiér aj zväčšený batožinový priestor.

Ford Kuga predstavenie (2019)

Znížiť spotrebu sa Fordu podarilo prostredníctvom niekoľkých foriem hybridného pohonu. Kuga bude prvým modelom značky, ktorý si zákazníci môžu objednať ako mild-hybrid či plug-in hybrid. A teraz sa podržte! Vo verzii plug-in hybrid by mala novinka využívať 2,5-litrový atmosférický benzínový štvorvalec s Atkinsonovým cyklom, pričom systémový výkon sústavy má dosahovať 165 kW (225 k) s možnosťou čisto elektrického dojazdu na úrovni 50 km.

Ford Kuga predstavenie (2019)

Ani pod kapotou mild-hybridnej verzie nenájdete malý trojvalček, ale 2.0 EcoBlue s výkonom 110 kW (150 k), ktorému asistuje remeňom poháňaný integrovaný štartér/generátor v rámci 48 V systému s akumulátorom. Generátor pritom môže v obmedzenom režime fungovať aj ako elektromotor. Rozmanitú ponuku motorizácií uzavrú aj známe preplňované benzínové aj dieselové jednotky bez elektrickej pomoci. Dôjde tak na vznetové štvorvalce 1.5 Ecoblue (88 kW / 120 k) a 2.0 Ecoblue (140 kW / 190 k) a takisto na zážihový trojvalec 1.5 EcoBoost (88 kW / 120 k alebo 110 kW / 150 k). V závislosti na motorizáciách potom bude Ford ponúkať aj pohon všetkých kolies a novú osemstupňovú automatickú prevodovku.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda vám pomôže s elektromobilitou
Magazín

Škoda vám pomôže s elektromobilitou

Aj tým najväčším skeptikom je už nad slnko jasné, že elektromobilita sa stala pevnou súčasťou cestnej infraštruktúry. Podiel predaja elektromobilov postupne stúpa a výhody zelenej dopravy sa stávajú čoraz výraznejšie.