Testy

Poctivá jazdecká mašinka inšpirovaná rely autami - privítajte Ford Focus ST!

Prepĺňaný benzínový motor s objemom 2,3 litra a manuálna 6-stupňová prevodovka. Bez hybridnej podpory a zástupu článkov batérií, ktoré by zvyšovali hmotnosť. To je kombinácia, ktorú vídame čoraz zriedkavejšie. O to väčšiu radosť máme, keď sa nám niečo také dostane do ruky. Stačí naštartovať a motor hneď zvestuje – toto bude veselé spolužitie. S týmto motorom som sa stretol už v Mustangu a vôbec z toho nebola láska. Na prvý, druhý ani žiaden ďalší pohľad či pohmat. V spojení s automatickou prevodovkou akoby motor nevedel rozvinúť svoj potenciál. Preto som bol zvedavý, čo to spraví vo Focuse a s manuálom. To sú predsa len dosť rozdielne svety. A poriadne!

Nezabudnite tiež sledovať videotesty časopisu Auto Motor a Šport na YouTube:

Ford Focus ST je z iného cesta

Presvedčili ma o tom už prvé dotyky s volantom. Ak by som mal chodiť každý deň z nejakého dôvodu cez Šturec, Čertovicu či Pezinskú Babu, chcem presne takéto riadenie. Relatívne tuhé a zároveň ostré. Stačí jemný pohyb a kolesá hneď nasledujú. V meste to znamená viac práce, čo možno nebude úplne to pravé, ale na cestách medzi mestami si to užijete. A radenie? To je ďalší zdroj radosti. Krátke, presné, precízne, až máte pocit, že vás páka sama navedie a nemusíte nič hľadať. Nastavte si auto do režimu Sport a elektronika vám ešte aj dráždivo zvýši otáčky pri podraďovaní. Toto je hudba, ktorú máme radi! Ak spomíname jazdné režimy, tak k dispozícii sú štyri. Rozdiely medzi nimi sú veľmi citeľné. Akoby ste za jazdy prestúpili do iného auta. V bežnom režime dokáže podvozok vynikajúco filtrovať nerovnosti, v športovom a ostrom Track zase robí všetko pre to, aby vysoký výkon a krútiaci moment slúžili na pohyb auta vpred a nie na zbytočné pálenie pneumatík. K tomu prispieva aj samosvorný diferenciál na prednej náprave. Jeho prácu oceníte na suchom aj mokrom povrchu a odvádza naozaj veľmi dobrú prácu. Aj keď vzhľadom na ostré nastavenie riadenia vo volante pocítite, že pod kapotou sa odohráva súboj veľkých síl. Je to daň za vysoký výkon a krútiaci moment na prednej náprave.

Ale toto je Focus ST, priatelia, nie základný trojvalec! Tu s tým treba rátať a tešiť sa z toho.

Ford Focus ST

Vynikajúce zrýchlenie z miesta, špičková ovládateľnosť, brzdy, ktorým by ste museli naschvál chcieť robiť veľmi zle, aby sa unavili. Ford Focus ST sa prezentoval ako veľmi schopné vozidlo na víkendové šantenie po horských priechodoch. Zároveň si však zachováva aj civilizovanú tvár na každodenné použitie. Teda až na sedačky, ktoré vám veľmi rýchlo vysvetlia, že na večeru treba jesť šalát a nie tatarák a na raňajky ovsené vločky namiesto párkov, klobásy a slaniny. Jednoducho sú užšie a ak do nich úplne nepasujete, môžu vám vaše stravovacie návyky a nedostatok pohybu spočítať. No v zákrutách telu poskytnú vynikajúcu oporu a ani pri vyšších preťaženiach v nich nebudete lietať. Nesieme zabudnúť ani na to, že Ford Focus je veľmi zaujímavé kompaktné auto samo osebe. To znamená veľmi slušný vnútorný a batožinový priestor, primeranú variabilitu, bezproblémové plnenie všetkých rodinných úloh a schopnosť dostať vás po asfaltových cestách do cieľa celkom rýchlo. Asfaltové spomínam zámerne. V športovom režime auto citeľne stuhne a niektoré ostré nerovnosti pocítite dosť tvrdo, no na aspoň náznakom hladkom asfalte to bude veľká zábava. V normálnom režime potom podvozok prekvapivo dokáže odfiltrovať mnoho aj nepríjemných nerovností. Neviem, ako to vo Forde robia, ale ich podvozky vždy patrili na špičku automobilového konštruktérskeho umu. A Focusom ST to opäť v plnej miere potvrdzujú.

Ford Focus ST

Takže ak ste mávali nad posteľou či v garáži vylepené niektorého z majstrov volantu ako boli Ari Vatanen, Carlos Sainz, Juha Kankkunen, Colin McRae či Petter Solberg, bude pre vás Ford Focus ST splneným snom. Práve títo chlapíci písali veľkolepú históriu Fordu v pretekoch rely. A vy si s Focusom ST môžete napísať svoju vlastnú. Plnú motoristických zážitkov, ktorým sa dá pridať prívlastok športové či puristické. Mnoho takých áut už dnes nestretnete. Ešte aj medzi výkonnými konkurentmi sa Focus ST vyníma svojou výnimočnou vyváženosťou. A to je v tejto triede čo povedať.

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

František Dibarbora a Tomáš Holý vo filmoch v časoch svojej najväčšej slávy.
Magazín

35 rokov od tragédie: Františkovi Dibarborovi sa stal osudným Prístavný most v Bratislave. Tomáš Holý prišiel o život len ako 21-ročný.

Niekedy je za autonehodou celý životný štýl motoristu, inokedy je to len nešťastná zhoda náhod, počas ktorej prídu o život nevinní ľudia bez ohľadu na to, čo predtým robili alebo akí boli. Hercov, ktorí tragicky zomreli v dôsledku autonehody a ktorých si svet dodnes pamätá ako legendárnych umelcov, je viac, v našom regióne sa najčastejšie spomína na Františka Dibarboru, ale aj na českého herca Tomáša Holého.