Autoviny.sk

VIDEO: Renault Megane R.S. Trophy sme prevetrali v okruhovom teste!

Keď sa v spoločnosti automobilových nadšencov povie Megane R.S., všetci spozornejú. To meno má autoritu aj medzi ľuďmi, ktorí jazdia na BMW či Porsche. Na Nürburgringu ich po GT3 a rôznych M3 nájdete asi najviac a to má určite svoje opodstatnenie. Keď sa k názvu Megane R.S. pridá ešte aj slovo Trophy, je úcta k tomuto modelu ešte väčšia. Trophy má na svojom konte totiž aj pár bojových víťazstiev a ak si odmyslíme radikálne limitky, vždy to bola verzia, ktorá predstavovala to najlepšie, čo Megane R.S. dokázal ponúknuť.

Teraz mám v ruke kľúče, ehm, kartu od nového Trophy. A očakávania sú veľké. Tým viac, že súčasnú verziu R.S. s päticou dverí, menším motorom a so systémom 4Control neprijali všetci s úplným nadšením. Ja som s ňou po jazdnej stránke problém nemal, ale trochu ma sklamal jej zvuk a fakt, že motor nepodával konzistentné výkony, keď sa zohrial. Verzia Trophy na tomto všetkom riadne popracovala. Štvorvalcový motor má stále objem 1,8 litra, ale je prepracovaný a využíva nové turbodúchadlo s keramickým guľôčkovým ložiskom, ktoré má 3× nižší odpor a rýchlejšie sa dostane k svojim maximálnym 200 000 otáčkam za minútu. Je tu lepšie chladenie a upravený výfuk s lepšou priepustnosťou. V jeho koncovom tlmiči sa nachádza klapka, ktorou môžete v prípade potreby výfuk ešte viac otvoriť. Výsledné parametre sú 221 kW (300 k) a 400 Nm. K verzii Trophy dostanete v cene aj dvojdielne brzdové kotúče a ľahkú batériu. Špičkové sedadlá Recaro sú za príplatok a oproti predchádzajúcim generáciám sa mi zdá, že trochu narástli. Objemnejšie postavy s nimi teda nebudú mať problém.

Zvonku Trophy rozpoznáte podľa nápisu Trophy na lište nárazníka a podľa červených detailov na diskoch. Za príplatok môžete mať aj kované, ktoré sú ľahšie o 2 kg a obuté do lepivejších pneumatík. Zvyšok auta je v podstate Megane R.S. s Cup podvozkom. To znamená o 25 % tuhšie tlmiče, o 30 % tuhšie pružiny a o 10 % tuhšie stabilizátory, plus samosvorný diferenciál Torsen na prednej náprave. To znie dosť nekompromisne. Skutočnosť je však trochu lepšia. Inžinieri Renault Sportu boli vždy majstri v tom, že vedeli dať autu tuhý podvozok, ktorý nebúchal, netrieskal a mal mäkké dorazy. Nový Megane R.S. Trophy to zdedil tiež. Dokonca je na tom ešte lepšie vďaka použitiu hydraulických dorazov v tlmičoch. Áno, je tvrdší než verzia Sport, ale nie o toľko, ako naznačujú čísla. Viem si s ním predstaviť jazdiť každý deň. Vzadu je vraj komfort o poznanie horší, ale deti vydržia všeličo a do kufra sa zmestí kočík. O tom je predsa hot-hatch, nie?

Vlastne praktická stránka by mala byť druhoradá. Hot-hatch je najmä o jazdení. A tento je jeden z najlepších v hre. Konečne mu nechýba poriadny motor. K životu sa prebúdza až nečakane brutálnym zavrčaním a s otvorenou klapkou vo výfuku je riadne vokálny aj v nízkych otáčkach. Vo vyšších už prevláda skôr typické chrčanie turbomotora, ale to nič. Keď je všetko poriadne rozpálené, Megane si rád aj odpľuje a občas aj riadne hlasno odstrelí do výfuku. A rozpálený bude často. Nárast výkonu 20 koní neznie ako veľa, ale keď sú tie kone spoľahlivo k dispozícii, je rozdiel citeľný. Keď sa kúsok nad hranicou 2 000 otáčok nafúkne turbo, riadne vás to zatlačí do sedadla a R.S. Trophy neúnavne zrýchľuje až po obmedzovač, ktorý je až na hranici 7 000 otáčok. Potom nasleduje preradenie. Manuálna prevodovka síce nie je delikátna ako v Honde, ale aj tak je dosť presná, tuhá a s krátkymi dráhami radenia. Vyčítať jej reálne nemám čo. Toto všetko je však v kontexte toho, ako sa auto správa v zákrutách, takmer nedôležité. Pretože až v zákrutách sa kreslí hrubá deliaca čiara medzi Renaultom a ostatnými, možno s výnimkou Type R. Tým nechcem degradovať konkurenčné horúce hatchbacky, ale to, čo dokáže Renault, sa deje v trochu inej dimenzii. Môže za to aj systém 4Control, ktorý je schopný autu prepožičať vyslovene magické schopnosti v tiahlych zákrutách a rýchlych kombináciách oblúkov, ale aj poctivé mechanické naladenie a celkové zladenie auta. Megane R.S. Trophy skrátka poslúcha. Chcete jazdiť čisto? Nech sa páči. Chcete sa hrať s balansom auta na limite a vyskúšať si čaro tzv. lift-off oversteer (pretáčavosť po uvoľnení akcelerátora)? Aj to je v ponuke. A Megane nereaguje len na brutálne pokyny. Najmä vo vysokých rýchlostiach sa dá šoférovať končekmi prstov. Tých na rukách aj na nohách. V nižších rýchlostiach má zas úžasnú agilitu a schopnosť meniť smer. Brzdy si zaslúžia taktiež obrovskú pochvalu. Štvorpiestiky od Bremba sa len tak neunavia. Obzvlášť oceňujem, že s Meganom R.S. Trophy som sa dokázal vďaka jeho výbornému zvuku a hravému podvozku zabaviť aj pri nižších rýchlostiach, aj keď jeho miera priľnavosti a hĺbka interakcie sú oveľa ďalej než aj v podstatne drahších autách. Kritika? Stretávacie svetlá sú najmä po prepnutí z fantastických diaľkových R.S. Vision príliš slabé. Žiadna iná nedokonalosť nestojí pri genialite mechaniky auta za zmienku. Ak som mal doteraz o Megane R.S. čo i len zrnko pochybnosti, Trophy ho nasalo novým turbom, spálilo v motore spolu s vysokooktánovým benzínom a za treskotu vypľulo športovým výfukom cez otvorenú klapku.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Aktuality

Dokonalý spolujazdec

Očakávať od autorádia, aby iba hralo, je už zbytočná skromnosť. Pokiaľ to vaše nedokáže nič viac, je načase poobzerať sa po novom.