TEST: Mercedes-Benz Triedy A 180d DCT – Doba digitálna

Nová generácia Triedy A spôsobila revolúciu v oblasti inteligentných systémov využívaných v automobilovom priemysle. V porovnaní s predchodcom je novinka zároveň priestrannejšia a pohodlnejšia ako kedykoľvek predtým.
Vydané  Text: 
Moderné technológie v spolupráci s dotykovými displejmi umožnili automobilkám do auta vtesnať veľké množstvo zaujímavých funkcií, ktoré obohatili zoznam príplatkovej výbavy. Ich obsluha počas jazdy je však často natoľko komplikovaná, že väčšina vodičov to po krátkom období skúšania vzdá a po zvyšok spolužitia s autom si vystačia len so základnými funkciami, ako sú hovory, hudba alebo navigácia. Inžinieri v Mercedese si našťastie včas uvedomili, že **s príchodom nových technológií musia vyvinúť prirodzenejší spôsob ovládania palubných systémov, ktorý by nerozptyľoval vodiča za volantom.**
Ich odpoveďou na tento problém je nové rozhranie MBUX, ktoré zažilo svoju premiéru práve v novej Triede A. **Mercedes-Benz nahradil analógové prístroje dvoma displejmi s vysokým rozlíšením, ktoré svojím zasadením do palubnej dosky vytvárajú pocit jednotného širokouhlého kokpitu.** Za obzvlášť zaujímavé považujeme možnosti interakcie s týmto systémom prostredníctvom touchpadu cez volant,priamo dotykom alebo hlasom. Práve posledná možnosť naznačuje, akým smerom sa bude vývoj v najbližších rokoch uberať. Pri použití tohto spôsobu ovládania totiž nemusíte spúšťať zrak z cesty a celý proces interakcie so systémom je bezpečnejší.
Žiaľ, funkcia hlasového ovládania nie je v praxi natoľko vyvinutá, ako deklarujú propagačné materiály. Prvý problém sa objavil v momente, keď sme na auto prehovorili v slovenčine. **Na materinský jazyk vám v súčasnosti Mercedes nezareaguje a najbližším zrozumiteľným jazykom v ponuke je čeština.** Tento výber nielenže rozzúri niektorých bývalých členov SNS, ale nutnosť rozprávať so systémom v inom jazykom neprispieva k prirodzenému zážitku. V anglickom nastavení sa nám systém navyše zdal byť o niečo chápavejší a rozumel aj slangovým výrazom. Automobilka je na dobrej ceste, no k dokonalosti má hlasové ovládanie ešte ďaleko.
O to viac sme si počas týždňa užívali klasické ovládanie tlačidlami na volante, ktorý má tvarom aj vyhotovením veľmi blízko k tomu z vlajkovej lode značky. **Spracovanie interiéru je na prvotriednej úrovni a na nedostatok priestoru vpredu sa nebudú sťažovať ani vysokí cestujúci.** V Stuttgare si však mohli odpustiť veľké množstvo krehkých lakovaných plastov, ktoré sa jednoducho zašpinia. Kritiku si zaslúžia aj technici, ktorí viacprvkovú zadnú nápravu vymenili pri slabších modeloch za torznú tyč. S úsporným naftovým motorom pod kapotou však rozdiel na ceste pravdepodobne nespoznáte. Nedostatok výkonu motor vynahrádza najmä spotrebou, ktorú sme v teste stlačili pod 5 l/100 km. **Pochváliť musíme aj podvozok, ktorý bol napriek veľkým kolesám a športovej úprave dostatočne komfortný a vodičovi poskytoval istotu v zákrutách.**
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement

Inzercia