Testy

PRVÁ JAZDA: Renault Alaskan - Ovocie spolupráce

Renault Alaskan. Renault Alaskan. Renault Alaskan. Nie, že napíšeš Nissan Navara!!! Neviem, koľkokrát som si túto mantru opakoval pri písaní článku. Lebo ak niečo jazdí ako jeden z najlepších terénnych pick-upov na trhu, ovláda sa ako jeden z najlepších terénnych pick-upov na trhu a terénom sa prediera sebaisto ako jeden z najlepších terénnych pick-upov na trhu, a predsa to nie je Nissan Navara, tak si predsa musím dávať pozor, aby som to nepoplietol!

Alaskan Renault

Koncernová matematika vraví, že pokiaľ máte model, ktorý patrí na špičku svojho segmentu a máte možnosť zvýšiť jeho predaje tým, že zmeníte značku a upravíte prednú masku, pridáte svalnaté blatníky a pod kapotu namontujete naftový motor zvyknutý ťahať nákladné autá bárs aj s nákladom slonov cez celú Európu, tak to jednoducho spravíte. Plus ak máte k dispozícii širokú predajnú a servisnú sieť. Nejako tak rozmýšľali v ústredí aliancie, keď z Nissanu Navara robili Renault Alaskan. Drsné severoamerické končiny dali meno modelu, ktorý sa terénu nielenže nebojí, ale priamo ho vyhľadáva. Pod jeho prednou kapotou pracuje 2,3-litrový naftový motor z Renaultu Master naladený na výkon 118 kW (160 k) s jedným turbom alebo 140 kW (190 k) s dvoma turbami. V tomto prípade je dôležitejší krútiaci moment a ten dosahuje 403, respektíve 450 Nm. Slabší motor je spojený s manuálnou prevodovkou, silnejšiemu sekundujú manuál alebo automat. Reč čísel v praxi znamená, že keď na korbu naložíte tonu nákladu a zapriahnete príves s hmotnosťou do 3,5 tony, tak Renault Alaskan si možno síce pomyslí svoje, ale napne svaly, zaprie sa do kolies a pohne sa presvedčivo vpred.

Alaskan Renault

O krútiacom momente hovorí najlepšie to, že počas testovacích jázd nám pre istotu na korbu naložili 150 kg závažie, aby nám zbytočne nelietala naprázdno. Navyše to reálnejšie simuluje jazdné režimy, v ktorých sa Alaskan pri svojom každodennom živote pohybuje. Napriek tomu sme nemali pocit, že by nás chcel krútiaci moment výkonnejšieho motora katapultovať. Hodnota 450 Nm vyzerá mohutne, no sprevodovanie je navrhnuté tak, aby sa krútiaci moment využíval na hodnotnejšie aktivity než pálenie pneumatík a rýchle predbiehanie. S tým sme sa rýchlo vyrovnali a predbiehali s rozvahou. Prípadne presunuli volič automatickej prevodovky do manuálneho režimu a radšej si pár stupňov podradili. Naozajstné kvality Renaultu Alaskan a jeho krútiaceho momentu sme ocenili v teréne. Bočné náklony, zjazdy a výjazdy po rozbahnenom svahu, brodenie v rieke, jazda po premáčanom svahu. To je revír, v ktorom sa auto cíti oveľa lepšie než na asfaltových cestách. Aj keď aj na nich bol Alaskan pohodlným a komfortným spoločníkom. Na mokre a v blate mu to ide presvedčivo, na podmáčanej lúke sa dokonca zmení na divoké driftovacie náradie. A v teréne na spoľahlivého partnera.

Alaskan Renault

Renault Alaskan sa na Slovensku predáva s dvojitou kabínou so zadnými sedadlami, výhodou značky Renault je aj široká sieť dodávateľov najrôznejších nadstavieb. S nimi je Alaskan ovocie spolupráce, ktoré chcete ochutnať a spoznať.

Foto: Renault

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie