Magazín

ŠÉF VOLKSWAGENU: Bude sa šetriť! Značky ako Škoda a Seat majú využívať viac spoločných dielov

Thomas Schäfer

Elektrické vozidlá umožňujú automobilkám využívať nové výrobné procesy. Vďaka univerzálnemu hardvéru sa by mohli v najbližších rokoch radikálne znížiť výrobné náklady. Zatiaľ čo jednotlivé značky koncernu Volkswagen budú naďalej niesť svoju vlastnú dizajnovú identitu, pod kapotou budú ich modely „na nerozoznanie“.

V rozhovore pre Automotive News Europe generálny riaditeľ Volkswagenu, Thomas Schäfer, ktorý dohliada aj na mainstreamové značky koncernu VW, uviedol, že dôjde k osekaniu ponuky motorov a výbav naprieč značkami Volkswagen, Škoda a Seat.

VW ID.5 [2022]

Tieto značky sú pritom zodpovedné až za 80 percent dodávok celého koncernu. V takom objeme by menej komplexné kombinácie motorizácií a výbav mohli pomôcť zvýšiť efektívnosť výroby až o 20 percent. Príkladom efektívneho fungovania môže byť platforma MEB, ktorá je dnes základom modelov VW, Audi a Škoda.

VW Group dúfa, že jej hlavné mainstreamové značky budú zdieľať továrne, komponenty a mnoho ďalšieho, vďaka čomu bude vývojový a výrobný proces nákladovo efektívnejší.

Keďže sa elektromobily stávajú svojou batériou, elektromotorom, obrazovkami a softvérom čoraz viac podobné, automobilky sa budú musieť zamerať na dizajn, ktorým odlíšia svoje produkty. Elektromobily predstavujú významnú zmenu v tomto odvetví, pretože znižujú zložitosť výrobného procesu a zjednodušujú zostavy pohonných jednotiek. Predstavený koncept zdieľania komponentov pod jednou strechou nie je žiadnou novinkou, ale v kombinácii s prechodom na EV (elektrické vozidlá) otvára výrobcom automobilov nové možnosti.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?