Magazín

Hyundai N Line: Niekto to rád ostrejšie

Nemyslíme práve na pridávanie korenín do jedla. Aj keď obrazne sa tomu, čo prináša automobilka Hyundai v podobe výbav N Line, v automobilovom svete hovorí korenie. Lebo vzhľad vozidla je akýsi ostrejší. Alebo príťažlivejší? To necháme na vašom posúdení. Pravdou však zostáva, že ľudia chcú vozidlá, ktoré nezapadnú v automobilovom mori a niečím z neho vytŕčajú. A že sú to práve športovými vozidlami inšpirované doplnky karosérie? Prečo nie! Celá športová úprava zahŕňajúca podvozok, motor či brzdy, nemusí vyhovovať každému. Niekomu stačí, aby jeho vozidlo vyzeralo – ostrejšie, prípadne príťažlivejšie. Nemusí za každých okolností jazdiť ako utrhnuté z reťaze, mať zvuk, za ktorým sa otočí úplne každý či tvrdší podvozok a zníži tak komfort cestovania na dlhé trate.

To je niečo podobné, ako keď niekto chodí do posilňovne. Nie každý chce vyzerať ako Schwarzenegger, tlačiť tony železa a následne hľadať tričko, ktoré sa mu neroztrhne na hrudi, prípadne dodržiavať prísnu životosprávu. Mnohým stačí vyzerať zdravo, mať primeranú silu a nerozmýšľať, do ktorých nohavíc sa oblečú. Zvlášť pred letom.

Hyundai i30 N Line
Hyundai i30 N Line hatchback

Na vzhľade záleží

Presne tam mieria aj prvky výbavy N Line. Zlepšia vzhľad vozidla tak, aby vytŕčalo z davu, popri tom hovoria, že majiteľ sa neuspokojí s akoukoľvek konfekciou a zvýšia príťažlivosť. Tieto prvky si ako záujemca o nový model Hyundai môžete objednať pre päticu modelov: i10, i20, i30, Kona, Tucson.

Ako vidíte, sú to dostupné vozidlá, ktoré oslovujú široké spektrum klientov. Mladých, rodiny, zrelších motoristov, svoj model si nájdu tí, ktorí jazdia prevažne v meste, ale aj milovníci cestovania na dlhšie vzdialenosti. Pri pohľade do cenníka zistíte, že v pomere k obstarávacej cene pridáte v podstate akceptovateľnú sumu za to, aby vaše vozidlo vyzeralo zaujímavejšie. V mnohých prípadoch dodá takáto zmena autu úplne iný šmrnc. Často to stačí, aby ste sa vďaka tomu v aute cítili príjemnejšie a pôsobilo na vás hodnotnejšie. Niečo ako keď si namiesto bežných topánok dáte tenisky a namiesto košele priedušné tričko. Nemusíte hneď zabehnúť maratón, no cítite sa odhodlanejšie.

Samostatne, aj ako príloha

Doplnky s označením N Line sú v ponuke pre viacero modelov. Hyundai i10 si môžete objednať vo verzii N Line ako samostatnú verziu s prepĺňaným 3-valcovým motorom 1.0 T-GDi a výkonom 74 kW (100 k). Súbor prvkov N Line obsahuje predný nárazník a masku chladiča, zadný nárazník s difúzorom, dvojitú chrómovanú koncovku výfuku, 16-palcové zliatinové disky kolies a LED denné svetlá. Takto vylepšené mestské žihadielko momentálne stojí stále akceptovateľných 15 990 eur a verte, že v uliciach budete patriť k ľuďom s vycibreným vkusom.

Hyundai i10 N Line
Hyundai i10 N Line

Trochu inak sa na túto tému pozerajú modely i20 a i30. Tie ponúkajú balík N Line k výbave Family a bohatší balík N Line+ k výbave Style. Balík N Line pre i20 prináša predný športový nárazník a lakovanú masku chladiča s logom N Line, zadný športový nárazník s difúzorom a zadné trojuholníkové hmlové LED svetlo, špeciálny vzor 17-palcových diskov z ľahkých zliatin či zadné svetlá s tmavým lemovaním. N Line+ potom pridáva predné LED svetlomety, vyhrievané predné sedadlá a volant, inteligentný kľúč, štartovacie tlačidlo, imobilizér a alarm ako aj možnosť objednať si ďalšie prvky z doplnkovej výbavy.

Hyundai i20 N Line
Hyundai i20 N Line

Verzia N Line sa v spojení s 1,2-litrovým motorom s výkonom 62 kW (84 k) začína od ceny 15 790 eur a za 16 690 eur je dostupná aj pre motor 1.0 T-GDi s výkonom 74 kW (100 k). S rovnakým motorom dostanete za 18 590 eur aj bohatší balík N Line+. Objednať si ho môžete aj s motorom 1.0 T-GDi s výkonom 88 kW (120 k) a jemnou elektrickou pomocou v podobe mild hybridnej technológie.

Hyundai i20 N Line
Hyundai i20 N Line

Skúsme si teraz porovnať cenový rozdiel napríklad pri modeli Hyundai i30 kombi. Za populárnu výbavu Style v spojení s úsporným, no dostatočne živým motorom 1.5 T-GDi MHEV s výkonom 117 kW (159 k) by ste zaplatili 22 990 eur. Za 1 600 eur navyše však v podobe výbavy N Line+ zlepší vzhľad vášho auta predný a zadný športový nárazník, zadný difúzor, dvojitá koncovka výfuku ako aj logá N na volante, sedačkách, radiacej páke či prešívanie červenou niťou. Pomer ceny, výbavy a nezaplatiteľného dobrého pocitu z čohosi navyše sa tu ukazuje veľmi priaznivo. Všetky tri karosárske výbavy i30 ponúkajú balík N Line k motorom 1.0 T-GDi s výkonom 88 kW (120 k) a 1.5 T-GDi s výkonom 117 kW (159 k), k silnejšiemu si môžete objednať aj bohatší balík N Line+.

Hyundai i30 Fastback N Line
Hyundai i30 Fastback N Line
Hyundai i30 kombi N Line
Hyundai i30 kombi N Line

SUV po svojom

Možnosť vyzerať lepšie za rozumné peniaze ponúkajú aj SUV modely Kona a Tucson. Avšak idú na to originálnym spôsobom. V cenníku modelu Kona tvorí balík N Line+ najvyššiu úroveň výbavy v spojení s motorom 1.6 T-GDi s výkonom 145,6 kW (198 k), 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou a pohonom predných (25 640 eur) alebo všetkých kolies (27 240 eur).

V praxi to znamená rozšírenie výbavy o predný športový nárazník a masku chladiča, zadný športový nárazník s difúzorom, dvojitú koncovku výfuku, unikátne 18-palcové zliatinové disky kolies a väčšie predné kotúče ako aj kovové pedále a červené prešívanie na viacerých miestach v interiéri. Navyše iba k tejto výbave si môžete priplatiť elektricky nastaviteľné odvetrávané predné sedadlá a ich čalúnenie v kombinácii kože a semišu s červeným prešitím.

Hyundai Kona N Line
Hyundai Kona N Line

No a Tucson? Ten sa k výbave N Line+ postavil vo veľkom. Kombinuje ju s benzínovým motorom 1.6 T-GDi s výkonom 132,4 kW (180 k) (36 790), s naftovým motorom 1.6 CRDi s výkonom 100 kW (136 k), za 37 890 eur, s hybridom 1.6 T-GDi s výkonom 169 kW (230 k) za 37 290 eur ako aj s nabíjateľným plug-in hybridom s výkonom 195 kW (265 k) za 41 790 eur. Vo všetkých prípadoch dostanete pohon všetkých kolies a automatickú prevodovku. Balík N Line+ obsahuje prvky ako predný športový nárazník, zadný športový nárazník s difúzorom, zliatinové disky kolies v unikátnom dizajne, mriežka chladiča lakovaná v čiernej lesklej farbe, strieborný predný spojler a zadný difúzor, lemovanie blatníkov a podbehy lakované vo farbe karosérie či vrchná lišta okolo bočných okien v čiernej lesklej farbe. Nechýbajú ani logá N na volante, sedačkách, radiacej páke či prešívanie červenou niťou. Pri porovnaní modelu s naftovým motorom vo výbave Premium predstavuje príplatok 2 000 eur opäť sumu, nad ktorou sa oplatí zamýšľať.

Hyundai Tucson N Line
Hyundai Tucson N Line

Alebo ani rozmýšľať veľmi netreba. Vo všetkých modeloch, ktoré balík výbavy N Line, prípadne N Line+ ponúkajú, dostanete prvky, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale zároveň aj prinášajú viac radosti z toho, že auto lepšie vyzerá a srší z neho príjemné, no nie prehnané sebavedomie.

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.