Magazín

Kto nahradí škodu, ak vinník nehody nie je vlastníkom auta?

Ilustračná fotografia k téme: Dopravná nehoda
Ilustračná fotografia k téme: Dopravná nehoda

Otázka od čitateľa: Čo mám robiť, keď mi na ceste iný vodič nedal prednosť v jazde a spôsobil tak menšiu nehodu, ale on nie je vlastníkom vozidla? Budem musieť vymáhať náklady na opravu súdne?

Takmer každý deň sa stretávame s tým, že bežní motoristi nemajú vedomosť o tom, čo to vlastne je Povinné zmluvné poistenie (PZP), ako funguje a aké výhody poskytuje. Pritom je to celkom jednoduché: PZP je tu pre ostatných v prípade, že im spôsobíte škody na vozidle, majetku či zdraví. Vaše PZP nekryje vaše škody, ale škody, ktoré ste spôsobili svojím vozidlom. A platí to aj naopak - povinné zmluvné poistenie toho druhého kryje škody na vašom majetku, ak vám práve on spôsobil škody vlastným zavinením.

Toľko k podstate povinného zmluvného poistenia a vráťme sa k otázke čitateľa o tom, kto nahradí škodu, ak vinník nehody nie je vlastníkom auta.

Takáto sitácia môže nastať veľmi jednoducho, pretože automobily a motocykle nie sú vždy používané iba ich vlastníkmi. Autá v rodinách sú obyčajne evidované na otcov/manželov, pričom toto auto zvykne používať celá rodina. Podobne je to vo firmách, ktoré ponúkajú zamestnancom nebefit služobného vozidla na súkromné účely.

Vozidlo musí byť v čase evidencie na dopravnom inšpektoráte už povinne zmluvne poistené (musí mať platné PZP), pričom toto poistenie uzatvára práve vlastník tohto vozidla (ten, ktorý bude zapísaný v evidencii). Toto poistenie ale nie je viazané na túto alebo akúkoľvek inú osobu, pretože sa vzťahuje sa na škody spôsobené vozidlom uvedeným v poistnej zmluve. Dokonca nezáleží ani na evidenčnom čísle vozidla. Podstatné je samotné vozidlo určené VIN číslom. Teda ak napríklad po zmene evidenčného čísla túto zmenu nenahlásite poisťovni a spôsobíte škodu, bude poisťovňa v rámci zmluvy kryť vami spôsobené škody aj tak.

Keďže poistná zmluva PZP nie je viazaná na vlastníka ani prevádzkovateľa vozidla, ale na konkrétne vozidlo, za volantom môže sedieť ktokoľvek - vlastníkova manželka, zamestnanec či kamarát. Podstatné je, aby bolo dokázané, že vodič daného vozidla je skutočne vinníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, pretože až toto preukázanie je základom rozhodnutia o plnení od poisťovne.

Odpoveď na otázku čitateľa je teda nasledovná:

Ak vinník nehody (vodič) nie je vlastníkom vozidla, budú sa náklady na škody kryť z PZP vlastníka tohto vozidla. Súdne prejednanie veci nie je potrebné, ak vinník uzná svoju vinu a splní svoju povinnosť informovať vlastníka o udalosti - a ten musí do svojej poisťovne nahlásiť celý incident. Nezabudnite vyplniť správu o nehode, nafotiť si všetko na mobil a vymeniť si kontakty.

Prečítajte si aj:


Čo robiť, ak ste na parkovisku poškriabali auto? Najhoršie, čo môžete spraviť, je len tak odísť

ERIK STRÍŽ


Čo robiť, ak ste našli svoje auto poškriabané alebo nabúrané? AKTUÁLNY postup

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk