Magazín

Toto sú najlacnejšie autá s pohonom 4x4 na našom trhu. Ktorá automobilka má najsilnejšie postavenie?

LADA Niva

4x4

Asi nie je žiadnym prekvapením, že sa v zozname najlacnejších „štvorkoliek“ na trhu nachádza aj legendárna Niva. Auto, ktoré sa bez prestávky vyrába už od roku 1977 je pre určitú skupinu ľudí stále veľmi obľúbeným artiklom. Navyše, je aj jedným z najlacnejších áut vôbec, ktoré si môžete zakúpiť s pohonom všetkých štyroch kolies. Momentálne sa úplne nová základná verzia tohoto kultového auta na našom trhu predáva od 10 490 € za trojdverový model, respektíve 11 490 € za 5-dverový model. Obe verzie sú dostupné výhradne s manuálnou 5-stupňovou prevodovkou, ktorá je spriahnutá s 1,7-litrovým motorom MPI.

Dacia Duster

Dacia Duster 1.0 TCe

Jedno z najobľúbenejších SUV v posledných rokoch je nepochybne Duster. Auto je ekonomicky výhodné a navyše disponuje slušnými jazdnými vlastnosťami aj v teréne. To robí z Dusteru jedno z najlepších áut v tomto zozname. Pohon všetkých štyroch kolies je možné v prípade Dacie zakúpiť už za 17 490 €. Dostanete ho v kombinácii s dieslovou jedna-päťkou s výkonom 85 kW. Motor je aj v tomto prípade spriahnutý s manuálom, avšak teraz má o stupeň viac ako v prípade Nivy.

Prečítajte si aj:


FIAT Panda

4x4

Talianske zastúpenie v tomto zozname zabezpečí taktiež legenda, Panda. Na Apeninskom polostrove veľmi obľúbený model, si u nás s pohonom všetkých kolies môžete zakúpiť za akciových 12 690 €. Pandu za túto cenu dostanete s motorom 0,9 TWINAIR. Ide o maličký dvojvalček s výkonom 63 kW. Paradoxne, takto vybavenú Pandu môžete stretnúť veľmi často v alpských lyžiarskych strediskách. Vo vysokohorských oblastiach ju veľa ľudí používa ako spoľahlivého pomocníka. Jej teritóriom teda nie je mesto, ale hory. Opäť aj v tomto prípade môžete počítať so 6-stupňovým manuálom.

SsangYong Tivoli

4x4

SUV 4x4 špecialista z Kórei. Aj takto znie oficiálne motto automobilky, ktorá u nás stále nemá veľa zákazníkov. Ľudí sa napriek tomu nebojí osloviť zaujímavou technikou za prijateľnú cenu. Kórejskú „štvrokolku“ dostanete už od 15 640 €. Pod kapotou bude tepať motor 1,5 GDI s výkonom slušných 120 kW. SsangYong Tivoli si navyše môžete zakúpiť aj s automatickou prevodovkou. Takáto kombinácia bude začína na sume od 16 790 €.

Suzuki Swift

4x4

Jedným z malých prekvapení v našom zozname je hatchback Suzuki Swift. Ide o posledné auto svojho druhu v tejto kategórii, ktoré si za slušnú cenu môžete kúpiť s pohonom všetkých štyroch kolies. Nový Swift je v ponuke s pohonom 4WD s benzínovým hybridným motorom 1,2 DUALJET s výkonom 61 kW. Motor je spriahnutý s 5-stupňovým manuálom. Och a cena? 14 940 €.

Prečítajte si aj:


Odhaľujeme nové Suzuki Swift pre rok 2021: Opäť triezva evolúcia a lepší pohon

ERIK STRÍŽ


Suzuki Ignis

4x4

Ďalším zástupcom značky Suzuki je model Ignis. Malé SUV/MPV je podobne, ako Swift dodávané aj s pohonom 4x4. Ide pritom o rovnaké hybridné ústrojenstvo aké sa montuje práve do zmieneného Swiftu. Jeho cena však začína na 14 615 €. Donedávna bol k dispozícii aj Suzuki Jimny. Avšak, toto zmenšené Géčko už na našom trhu nie je dostupné v klasickej verzii. Preto sme ho v zozname neuvideli.

Prečítajte si aj:


TEST: Suzuki Ignis 1.2 GLX 2WD - Kinder Surprise

Peter Orosz


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.