Magazín

Slováci vymieňajú halogénové žiarovky za LEDky. Riskujú tým veľkú pokutu, papiere aj bezpečnosť!

Halogén H7, LED
Zdroj: YouTube

Našej pozornosti neunikol nový trend vymieňania klasických halogénových žiaroviek za kompatibilné LED náhrady, ktoré si môže ktokoľvek kúpiť na Slovensku alebo z čínskych internetových stránok. Slovenskí motoristi sa týmito úpravami dokonca chvália v skupinách na sociálnej sieti, pričom si častokrát neuvedomujú porušovanie zákona o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách.

ČO HROZÍ?

Napriek tomu, že mnohé náhrady sú „certifikované“ a spĺňajú prísne európske požiadavky, na Slovensku je ich použitie striktne zakázané. Podľa zákona 725/2004 Z.z. totiž môžete používať iba výrobcom schválené typy dielov, akákoľvek ľubovoľná úprava je tak považovaná za nedovolený (ilegálny) tuning. Podľa § 21 ods. 2 písm. b) je zakázané prevádzkovať vozidlo, ktoré sa nezhoduje so schváleným typom, alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou.

V prípade zistenia podobnej úpravy na vozidle, môže dôjsť podľa § 107 ods. 3 zákona k uloženiu pokuty vo výške 332 eur a vozidlo na základe § 24 ods. 1 zákona vyradiť z premávky na pozemných komunikáciách dočasne alebo natrvalo.

H7 LED
LED náhrady svietia oveľa lepšie než klasické halogénové žiarovky. Protiidúcich vodičov však môžu oslepovať a páčiť sa to nebude ani policajtom.
Zdroj: Amazon

IDE O BEZPEČNOSŤ

Druhy svetelných zdrojov, ktoré môžete vo vašom aute použiť, nájdete zvyčajne vyrazené na plastovom kryte svetlometov. Problém v LED zdrojoch vidíme najmä v tom, že pôvodná odrazová plocha paraboly bola presne navrhnutá na odrazenie svetelného lúča z halogénovej žiarovky. Moderné LED náhrady však svietia do priestoru viac bodovo než rovnomerne, ich svetlo je inak lámané a na cestu dopadá pod odlišným uhlom. Jednoducho by sme mohli napísať, že LED náhrady okolitých vodičov nepríjemne oslňujú.

Halogen, LED H7
Zdroj: YouTube

V NEMECKU LEGÁLNE

Spoločnosti OSRAM sa v Nemecku podarilo zatlačiť na tamojšie orgány, ktoré nakoniec schválili použitie LED náhrad v cestnej premávke. Tamojší vodiči sa tak môžu klasických halogénových žiaroviek H7 legálne zbaviť. Pre prípad policajnej kontroly však musia so sebou nosiť dodatok k typovému schváleniu vozidla a samotné svetlá by mali byť označené špeciálnou identifikačnou nálepkou. Zároveň by mali byť nové LEDky schválené pre použitie v konkrétnom modeli auta.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!