Fajčíte v aute? Poškodzujete si zdravie i vozidlo

Radi si počas jazdy autom zapálite? Fajčenie za volantom vás môže vyjsť draho. Doplatiť naň môžete nielen vy a váš automobil, ale aj vaši blízki.
Vydané  Text: 
### Ohrozujete seba i spolucestujúcich O tom, že fajčenie je škodlivé, netreba vôbec polemizovať. Viac ako 6 000 chemických látok obsiahnutých v cigaretovom dyme hovorí samo za seba. Koncentrácia týchto látok sa navyše v uzavretom priestore automobilu niekoľkonásobne zvyšuje. A nie, otvoriť okienko či zavesiť voňavý stromček nestačí. Samostatnou kapitolou je pasívne fajčenie. Ak sa s vami v automobile vezie nefajčiar, je vystavený cigaretovému dymu, pred ktorým v uzavretom priestore navyše nemá kam uniknúť a stáva sa „fajčiarom“ proti svojej vôli. Aj preto je najlepšie s fajčením prestať a ešte lepšie vôbec nezačať. Ak si ale tabakové chute neviete nechať zájsť ani počas cesty autom, lepšou voľbou ako bežné cigarety sú **zariadenia na princípe zahrievania tabaku**. Okrem toho, že podľa nezávislých štúdií obsahujú až o **95 % menej toxických látok ako klasická cigareta**, nie sú zdrojom pasívneho fajčenia. Namiesto cigaretového dymu sa z nich do ovzdušia uvoľňuje aerosól. Používaním zariadení, ktoré tabak iba zahrievajú, môžete predísť aj náročnému predaju auta. Pýtate sa ako?
### Znižujete predajnú cena vozidla Zariadenia na zahrievanie tabaku produkujú aerosól, ktorý na rozdiel od cigaretového dymu nemá vplyv na kvalitu ovzdušia v interiéri. Pri ich používaní nevzniká ani popol, pričom práve ten neraz končí na drahých poťahoch sedačiek. Prečo toto všetko brať do úvahy? Pripravte sa totiž na to, že ak ste v aute fajčili klasické cigarety, jeho predaj bude zložitejší. Takmer každého predajcu áut – a často i samotného kupujúceho – bude zaujímať, či sa v aute fajčilo. Ak je odpoveď kladná, hodnota auta môže klesnúť o niekoľko tisíc eur. Vy ste cigaretový dym v interiéri možno necítili, lebo ste naň zvyknutí, on je v ňom však stále prítomný. V klíme, ktorá ho pri opätovnom zapnutí dostane znova do obehu, na palubnej doske či na poťahoch sedačiek a kobercoch, z ktorých ho nevyperiete. Skoro všetky prípady vyžadujú špeciálne čistenie či výmenu, a tie nebývajú najlacnejšie. Rôzne stopy po ohorkoch a popole budúcich majiteľov tiež nepotešia.
### V zahraničí vás môže stretnúť pokuta Cestujete často do cudzích krajín? Už za blízkymi hranicami, v Rakúsku, môžete za fajčenie v aute v prítomnosti osoby mladšej ako 18 rokov dostať pokutu vo výške 100 až 1 000 eur, podľa toho, či sa priestupok opakuje. Sankcia sa týka ktoréhokoľvek spolujazdca. Pokuty za fajčenie v aute v prítomnosti maloletých udeľuje aj Taliansko, Francúzsko či Anglicko. Slovenské zákony síce fajčenie za volantom zatiaľ nepokutujú, ak však spôsobíte nehodu počas fajčenia za volantom, budete stíhaný za **nevenovanie plnej pozornosti vedeniu vozidla** a nesledovaniu situácie v cestnej premávke. Absencia pokuty však rozhodne nie je niečím, čo by vás malo motivovať k fajčeniu v aute. **Práve nevenovanie pozornosti šoférovaniu je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd**. Fajčenie klasických cigariet v prítomností detí je tiež na vašom svedomí. Je totiž preukázané, že pri deťoch, ktoré sú často vystavované cigaretovému dymu, je až 6-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa v budúcnosti stanú fajčiarmi. Hrozia im tiež vážne ochorenia dýchacích ciest. Keď budete najbližšie nasadať do auta, zamyslite sa, či vám cigareta stojí skutočne za toto všetko. A ak by ste vo fajčení i naďalej pokračovali, zvážte aspoň **alternatívy ku klasickým cigaretám**, ktoré sú lepšou voľbou pre vaše zdravie i život tých, na ktorých vám záleží.




Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk





Pokračujte na ďalší príspevok »



Bezpečná a pohodlná cesta autom na dovolenku

  • Cestovanie na dovolenku autom prináša slobodu a flexibilitu. Možnosť spontánneho zastavenia sa na krásnych miestach, objavovanie menej známych lokalít a možnosť preskúmať krajinu vlastným tempom sú len niektoré z výhod tohto spôsobu cestovania.

     Avšak, aby bola cesta bezpečná a pohodlná, je dôležité venovať pozornosť aj dôkladnej príprave a plánovaniu.  Ak aj vy patríte k milovníkom cesty autom, v tomto článku sa pozrieme na dôležité aspekty prípravy na dovolenku autom a tipy, ako zvýšiť bezpečnosť na ceste.