Magazín

Fajčíte v aute? Poškodzujete si zdravie i vozidlo

Ilustračné foto: fajčenie v aute

Ohrozujete seba i spolucestujúcich

O tom, že fajčenie je škodlivé, netreba vôbec polemizovať. Viac ako 6 000 chemických látok obsiahnutých v cigaretovom dyme hovorí samo za seba. Koncentrácia týchto látok sa navyše v uzavretom priestore automobilu niekoľkonásobne zvyšuje. A nie, otvoriť okienko či zavesiť voňavý stromček nestačí.

Samostatnou kapitolou je pasívne fajčenie. Ak sa s vami v automobile vezie nefajčiar, je vystavený cigaretovému dymu, pred ktorým v uzavretom priestore navyše nemá kam uniknúť a stáva sa „fajčiarom“ proti svojej vôli. Aj preto je najlepšie s fajčením prestať a ešte lepšie vôbec nezačať.

Ak si ale tabakové chute neviete nechať zájsť ani počas cesty autom, lepšou voľbou ako bežné cigarety sú zariadenia na princípe zahrievania tabaku. Okrem toho, že podľa nezávislých štúdií obsahujú až o 95 % menej toxických látok ako klasická cigareta, nie sú zdrojom pasívneho fajčenia. Namiesto cigaretového dymu sa z nich do ovzdušia uvoľňuje aerosól. Používaním zariadení, ktoré tabak iba zahrievajú, môžete predísť aj náročnému predaju auta. Pýtate sa ako?

Ilustračné foto: fajčenie v aute

Znižujete predajnú cena vozidla

Zariadenia na zahrievanie tabaku produkujú aerosól, ktorý na rozdiel od cigaretového dymu nemá vplyv na kvalitu ovzdušia v interiéri. Pri ich používaní nevzniká ani popol, pričom práve ten neraz končí na drahých poťahoch sedačiek. Prečo toto všetko brať do úvahy? Pripravte sa totiž na to, že ak ste v aute fajčili klasické cigarety, jeho predaj bude zložitejší. Takmer každého predajcu áut – a často i samotného kupujúceho – bude zaujímať, či sa v aute fajčilo.

Ak je odpoveď kladná, hodnota auta môže klesnúť o niekoľko tisíc eur. Vy ste cigaretový dym v interiéri možno necítili, lebo ste naň zvyknutí, on je v ňom však stále prítomný. V klíme, ktorá ho pri opätovnom zapnutí dostane znova do obehu, na palubnej doske či na poťahoch sedačiek a kobercoch, z ktorých ho nevyperiete. Skoro všetky prípady vyžadujú špeciálne čistenie či výmenu, a tie nebývajú najlacnejšie. Rôzne stopy po ohorkoch a popole budúcich majiteľov tiež nepotešia.

Ilustračné foto: fajčenie v aute

V zahraničí vás môže stretnúť pokuta

Cestujete často do cudzích krajín? Už za blízkymi hranicami, v Rakúsku, môžete za fajčenie v aute v prítomnosti osoby mladšej ako 18 rokov dostať pokutu vo výške 100 až 1 000 eur, podľa toho, či sa priestupok opakuje. Sankcia sa týka ktoréhokoľvek spolujazdca. Pokuty za fajčenie v aute v prítomnosti maloletých udeľuje aj Taliansko, Francúzsko či Anglicko. Slovenské zákony síce fajčenie za volantom zatiaľ nepokutujú, ak však spôsobíte nehodu počas fajčenia za volantom, budete stíhaný za nevenovanie plnej pozornosti vedeniu vozidla a nesledovaniu situácie v cestnej premávke.

Absencia pokuty však rozhodne nie je niečím, čo by vás malo motivovať k fajčeniu v aute. Práve nevenovanie pozornosti šoférovaniu je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Fajčenie klasických cigariet v prítomností detí je tiež na vašom svedomí. Je totiž preukázané, že pri deťoch, ktoré sú často vystavované cigaretovému dymu, je až 6-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa v budúcnosti stanú fajčiarmi. Hrozia im tiež vážne ochorenia dýchacích ciest.

Keď budete najbližšie nasadať do auta, zamyslite sa, či vám cigareta stojí skutočne za toto všetko. A ak by ste vo fajčení i naďalej pokračovali, zvážte aspoň alternatívy ku klasickým cigaretám, ktoré sú lepšou voľbou pre vaše zdravie i život tých, na ktorých vám záleží.