Magazín

Na Slovensku spoplatnia parkovanie aj na sídliskách! Majitelia firemných áut a dodávok nezaparkujú vôbec.

Parkovanie na chodníku je možné len do 1. marca 2022, od tohto termínu je účinná novela Zákona o cestnej premávke, ktorá takúto možnosť pre automobily ruší.
Parkovanie na chodníku je možné len do 1. marca 2022, od tohto termínu je účinná novela Zákona o cestnej premávke, ktorá takúto možnosť pre automobily ruší.

Problémy s parkovaním na sídliskách už mnohým vodičom začínajú prerastať cez hlavu. Situácia je vážna nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach či v Prešove, kde musia ľudia častokrát nechávať svoje autá na druhej strane sídliska, prípadne na chodníkoch či zákazoch státia. Vedome tak riskujú ranný pozdrav od mestských policajtov v podobe papuče.

Situácia je zúfalá a mestá prichádzajú s vlastnými riešeniami, ktoré však nemusia vodičov nutne potešiť. Namiesto výstavby nových parkovacích domov predstavujú nešťastné parkovacie politiky, ktorých cieľom nie je ani tak vyriešiť konkrétny problém s miestom na státie, ale skôr odradiť ľudí od cestovania či vlastnenia automobilu. Teraz prichádza s podobne radikálnym návrhom aj mesto Prešov. Hovorca Vladimír Tomek oznámil rozšírenie plateného parkovania celé územie mesta s výnimkou štvrtí s rodinnou zástavbou alebo priemyselných či obchodných zón, ktoré zatiaľ nie sú poznačené enormnou dopravnou záťažou.

Poplatky za parkovanie: Peniaze na úteku

To v preklade znamená, že regulácia sa dotkne aj sídlisk, na ktorých budú môcť vodiči odstaviť svoje vozidlo len po splnení niekoľkých podmienok. Zaparkovať v rámci sedemnástich parkovacích zón budú môcť iba autá s celkovou dĺžkou do piatich metrov. Pokiaľ tak vlastníte dlhšie auto alebo dodávku, parkovať budete môcť len na vyhradených miestach označených parkovacou značkou povoľujúcou vstup nadrozmerným vozidlám. Vstup dodávok na normálne parkovisko má byť povolený len za účelom naloženia alebo vyloženia tovaru na nevyhnutný čas.

Pripravovaný systém parkovania uprednostní rezidentov pred návštevami a firemnými vozidlami. Návštevy bez trvalého bydliska v danom meste, ktoré prídu na sídlisko autom, si za parkovné zaplatia a ich pobyt má byť časovo obmedzený.

Novú politiku by mali v Prešove postupne spúšťať už v priebehu budúceho roka.

Prečítajte si aj:


BEST CARS 2020: Hlasujte za najlepšie autá roka!

Redakcia (s)


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!