Magazín

Dobre si to spočítajte: Posledná šanca na súčasný Subaru Forester

Prečítajte si aj:


BEST CARS 2020: Hlasujte za najlepšie autá roka!

Redakcia (s)


Nový Subaru Forester aktuálne prichádza v piatej generácii s omladeným zovňajškom a vylepšenou technikou, ktorá sa týka nielen funkcií pripravených pre vodiča v interiéri, ale aj samotného pohonu. Motory Boxer sa zmenili na e-Boxer, teda benzínové agregáty s elektrickou podporou - Forester sa tak zaraďuje medzi hybridy.

Lenže to neznamená, že na nákup súčasného Forestera je už neskoro - práve naopak, zdá sa, že práve teraz je ten správny čas. Predajcovia Subaru dnes ponúkajú atraktívne zvýhodnenia, ktoré robia kúpu mimoriadne zaujímavou a Forester Final Edition výjde výrazne lacnejšie ako prichádzajúca nová generácia, pričom po technickej stránke sa jedná o veľmi podobné vozidlá.

Final Edition ako veľmi výhodná kúpa

Zatiaľ čo odchádzajúci Forester si môžete zadovážiť v úrovniach výbav Classic, Style a Premium v cenovom rozpätí 29 990, 32 000 a 36 000 eur, po novom budú v predaji úrovne výbav Pure, Style a Premium. Za najlacnejší variant Forester Pure 2.0i e-Boxer Lineartronic v cenníku figuruje čiastka 32 990 eur, za Style už 35 990 eur a Forester Premium si predajcovia cenia na 40 990 eur.

To znamená, že z hľadiska cenníkových cien bude nový Forester od toho súčasného drahší o 3 000, 3 990 a 4 990 eur.

A to nie sú zanedbateľné čiastky; nový Forester je jednoznačne drahší, pretože sériovo dodávané prvky výbavy sú bohatšie a bude výlučne hybridný.

Sériová výbava Forester Final Edition je pritom tiež pestrá, priam pozoruhodná.

Už výbava Classic dostala hmlové svetlá, tempomat, zadné LED svetlá, 17-palcové zliatinové disky kolies, systémy EyeSight, X-Mode a SI-DRIVE, kožený volant, vyhrievanie predných sedadiel, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, cúvaciu kameru či multimediálny systém Subaru Starlink so sedempalcovým displejom a Bluetooth.

Vyššia výbava Style ponúka v porovnaní s prvkami výbavy Classic ešte aj predné LED svetlá s automatickou reguláciou dosahu a s natáčaním, dažďový senzor, posuvné strešné okno s elektrickým ovládaním, elektrické nastavenie sedadla vodiča či systém detekcie vozidiel vzadu (SRVD).

Prednosťami najvyššej výbavy Premium sú okrem vyššie uvedeného aj tónované sklá, 18-palcové zliatinové disky kolies, vyhrievaný volant, kožené čalúnenie interiéru, bezkľúčový vstup a štart, navigačný systém či elektricky ovládané piate dvere.

Fakticky to všetko znamená, že dnes si môžete Subaru Forester Final Edition zakúpiť o 4 990 eur lacnejšie ako novú generáciu, pričom k aktuálnej akcii prináležia aj ďalšie bonusy.

Poctivý motor a symetrický pohon všetkých kolies

Úplne nový Forester už bude dostupný iba ako hybridný e-Boxer, kde elektrický motor aktívne pomáha tomu benzínovému znižovať spotrebu paliva a emisie.

Odchádzajúca generácia disponuje rovnakým motorom bez uvedenej elektrickej podpory. Jedná o ten „poctivý motor“ s atmosférickým nasávaním. Štvorvalcový benzínový motor s protiľahlými valcami ponúka maximálny výkon 110 kW (150 k) pri 6 200 ot./min a maximálny krútiaci moment 194 Nm.

To znamená, že kúpou odchádzajúcej generácie neprídete o kilowatty ani newtonmetre a s kombinovanou spotrebou 8,8-8,9 l/100 km (WLTP) prevádzka Forestera výrazne nezaťaží vašu peňaženku.

Subaru Forester ponúka už v základe symetrický pohon všetkých štyroch kolies, ako aj systémy X-Mode, SI-DRIVE (Subaru Intelligent Drive) či asistent riadenia jazdy z kopca .

Záruky Subaru

Silným argumentom ku kúpe sú aj záruky od Subaru. Tento balíček garancií obsahuje nasledovné:

  • záruka na 3 roky alebo 100 000 km
  • 12-ročná záruka na prehrdzavenie karosérie
  • 3-ročná záruka proti korózii povrchu
  • 3-ročná záruka Subaru na zabezpečenie mobility

V súčasnosti je možné dokúpiť si 5-ročnú záruku (alebo do 150 000 km) za 650 eur.