Magazín

Zaujímavé čísla zo sveta áut #1 - Za takéto peniaze sa vydražilo jedno z najpupulárnejších áut!

Počet elektronabíjačiek narastá

Presuňme sa do Veľkej Británie. Vedeli ste, že počet elektronabíjačiek pokoril počet čerpacích staníc? Len pre zaujímavosť, 9300 nabíjacích staníc je takmer o tisícku viac, ako je aktuálny počet čerpacích staníc (8400). Prvá benzínová stanica sa v Británii otvorila v roku 1919, s výstavbou nabíjačiek sa začalo v roku 2011.

Pohľad do histórie Mercedesu

110 rokov sa v znaku automobilky MercedesBenz používa vavrínový veniec ako symbol automobilových víťazstiev. Dňa 24. júna 1909 si spoločnosť DaimlerMotor-Gesellschaft dala na cisárskom patentovom úrade patentovať trojcípu hviezdu Mercedes ako obchodnú značku. Nápis Benz obklopený vavrínovým vencom prišiel 6. augusta 1909 od vtedajšej konkurencie Benz & Cie. V roku 1925 z toho v rámci spolupráce a spojenia oboch spoločností vzniklo označenie Mercedes-Benz, ktoré sa používa dodnes.

Najpopulárnejšie auto?

6 385 000 USD alebo 5 750 180 eur bola suma, za ktorú sa dražobnej spoločnosti Sotheby´s podarilo vydražiť Aston Martin DB5 z roku 1965, jeden z najpopulárnejších automobilov na svete, známy aj ako Bond Car. Vozidlo sa aj reálne používalo počas uvádzania filmu Thunderball.

VIDEO:

Prvé elektrické Porsche

3 425 km prešlo Porsche Taycan, čerstvo predstavené úplne prvé plne elektrické vozidlo značky, za 24 hodín. Stalo sa to počas vytrvalostných testov prototypu na juhotalianskom okruhu Nardo. Napriek tomu, že vonkajšia teplota sa šplhala až k 42° Celzia, dosahovalo vozidlo konštantnú rýchlosť 195 až 215 km/h.

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.