Magazín

Kto stojí za veľkým značkami? Toto sú piati generálni riaditelia vplyvných automobilových spoločností

Mary Barra - General Motors

Jediná žena v našom zozname je zároveň aj prvou ženou na čele General Motors. Je absolventkou Stanfordskej univerzity, titul získala v oblasti obchodnej správy. Po tom, ako sa stala vo firme zodpovednou za nákup a sieť dodávateľov, nasledovalo jej povýšenie do funkcie generálnej riaditeľky. S jasnou víziou nerobiť zlé autá sa jej podarilo dosiahnuť najziskovejšie čísla v histórii automobilky. Za svoje obľúbené auto považuje Chevrolet Camaro, v súčasnosti žije v Detroite, má dve deti a miluje varenie.

Elon Musk - Tesla Motors

Elon Musk v roku 2018
Autor: Duncan.HullVlastné dielo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Tento nadšenec inovácií je okrem Tesla Motors tiež riaditeľom SpaceX a SolarCity a spoluzakladateľom PayPal a dopravného systému Hyperloop. Sám je majiteľom Tesly Model S a športového auta McLaren F1. V Tesla Motors zastáva tiež pozíciu hlavného produktového architekta a je zodpovedný za modely Tesla Roadster, Model S a Model X. Na svojom blogu tvrdí, že je otvorený zdieľať ich technológiu pre zlepšenie automobilového priemyslu.

Mark Fields - Ford

Mark Fields 2014 001.jpg
By Ford Motor Company A/S - http://www.mynewsdesk.com/dk/ford-motor-company/images/mark-fields-named-ford-president-and-ceo-effective-july-1-2014-289668, CC BY 3.0, Link

Fields je riaditeľom a prezidentom Fordu od roku 2014. Dovtedy pracoval na pozícii prezidenta akciovej spoločnosti a vo Forde je viac ako 25 rokov. Zaoberá sa predovšetkým vývojom produktov, výrobou, predajom, marketingom, nákupom a službami. Na pozícii výkonného prezidenta The Americas sa mu podarilo dostať spoločnosť opäť do plusových čísel.

Akio Toyoda - Toyota Motor Corporation

Akio Toyoda cropped 2 Mark Templin and Akio Toyoda 20110818 2.jpg
By Moto@Club4AG - Monterey_Historics_2011-10-182 | Flickr - Photo Sharing!, CC BY 2.0, Link

Akio Toyoda je vnukom zakladateľa spoločnosti Toyota Motor Corporation, Kiichira Toyodu. Viedol spoločnosť v ťažkých časoch globálnej recesie, zemetrasenia a tsunami v roku 2011. Stojí za výrobou prvého automobilu s palivovou bunkou Mirai, od ktorého symbolicky odovzdal kľúče japonskému premiérovi. Pod jeho vedením sa na verejnosti prezentovala hydrogénová technológia s palivovu bunkou (hydrogen fuel cell technology) v ďalšej generácii vozidiel, ktorá by mala nahradiť autá poháňané batériou.

Larry Page - Google

Larry Page in the European Parliament, 17.06.2009 (cropped).jpg
By Stansfield PL - Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Link

Dôvod, pre ktorý je Larry Page v zozname generálnych riaditeľov najvplyvnejších automobiliek je veľmi jednoduchý. Google v súčasnosti pracuje v oblasti vývoja autonómnych a samojazdiacich automobilov, čo by mohlo spôsobiť revolúciu v automobilovom priemysle v blízkej budúcnosti. Spoločnosť Google začala testovaciu fázu so stovkou experimentálnych prototypov poháňaných elektrinou bez akejkoľvek štandardnej kontroly. Prototyp vyzerá síce ako hračka, má však dve sedadlá, nespočetné množstvo senzorov určujúcich jeho lokalitu a okolie v rozsahu niekoľkých metrov. Dosahuje rýchlosť 40 km/h a vyžaduje si interakciu človeka iba pri stlačení tlačidla START/STOP a E-STOP, v prípade núdzového zastavenia.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?