Magazín

Cullinan nie je prvým SUV automobilky Rolls-Royce! Neveríte?

Počas slovenského predstavenia modelu Rolls-Royce Cullinan som bol svedkom aj účastníkom viacerých debát s kolegami. Každý mal za sebou zopár rokov v automobilovom svete, odjazdil stovky áut a pri pohľade na množstvo odvedenej práce možno povedať, že aj stohy papiera. Všetko na tému toho, čo nás zaujíma, baví a niekedy aj desí na autách. Debata sa začínala otázkou „Čo na to hovoríš?“ a pohľadom na auto pred nami. Obrovské SUV, ktoré stelesňuje to najlepšie, čo môžete v automobilovom svete dostať. V karosérii typu SUV. Potom sme rozviedli debaty na tému či Rolls-Royce pri svojich predajoch naozaj potrebuje v portfóliu SUV. Zástancovia tradícií tvrdili, že načo, veď Rolls-Royce vždy dbal na tradíciu a v histórii žiaden taký model nebol. A to je presne tá pointa. Teda, presne dve.

SUV Rolls-Royce Cullinan

Prvá je čisto ekonomická. Ľudia majú záujem o autá, ktoré predstavujú vrchol mysliteľného luxusu a výkonu, o ktorom Rolls-Royce vždy tvrdil, že je dostatočný. Ak však viete, o čo je na trhu záujem a čo vám prinesie ďalšie vrecia peňazí a výnosov, čo by vás zastavilo, aby ste dopyt neuspokojili? Že je to ďalší modelový rad? V segmente, kde ste doteraz nepôsobili? Ak máte dostatočné skúsenosti, schopnosti a odvahu, tak prečo nie? Navyše možnosti, ktoré ponúka koncern BMW vo všetkých vyššie spomínaných oblastiach, azda nemajú ani medze. Takže otázka azda ani nebola či Rolls-Royce ponúkne SUV, ale kedy to bude.

SUV Rolls-Royce Cullinan

A druhá pointa? Tradícia a SUV. Pri pohľade na začiatky automobilizmu, prípadne až s presahom do obdobia po druhej svetovej vojne, sa mi tak natíska otázka či vlastne všetky autá neboli kedysi SUV. Stačí sa pozrieť na svetlú výšku akéhokoľvek osobného auta z toho obdobia. Niekedy sa nám vidí, že je vyššia, ako majú mnohé dnešné SUV. Diktovala to infraštruktúra, kde blatistá cesta nebola ničím výnimočným.

Ako by ste si v tomto kontexte odpovedali vy? Je aktuálna vlna popularity SUV naozaj módnou vlnou, alebo skrytým a možno aj neplánovaným návratom ku koreňom automobilizmu?

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.