Audi R10 TDI spaľuje biodiesel

Počas tohoročnej 24-hodinovky v Le Mans bude tím Audi tankovať nové syntetické palivo Shell V-Power Diesel so zvýšeným podielom biozložiek.
Vydané  Text: 

Prototyp Audi R10 TDI poháňa prepĺňaný naftový dvanásťvalec s výkonom vyše 650 koní, ktorý toto auto priviezol už k dvom víťazstvám. Tento rok sa teda pokúsi o hattrick, no s novým palivom, ktoré vyvinula spoločnosť Shell. Najnovšia generácia bionafty obsahuje zložky skvapalneného zemného plynu a biomasy, ktoré sa v súčasnosti využívajú aj v štandardných palivách. Najvýraznejším prínosom nového paliva je však redukcia emisii CO2 o 90 %. Na tomto poli má teda Audi zaručené celkové víťazstvo už teraz, na reálny úspech si budeme musieť ešte 2 týždne počkať. Trojicu továrenských prototypov budú pilotovať posádky v zložení: Frank Biela, Emanuele Pirro a Marco Werner (číslo 1), Dindo Capello, Tom Kristensen a Allan McNish (číslo 2) a Lucas Luhr, Mike Rockenfeller a Alexandre Prémat (číslo 3).
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.