Nový radar kosí cestných pirátov z prívesného vozíka. 64 pokút za pár hodín

Aj keď nový radar odhalil desiatky vodičov pri rýchlej jazde, zablokoval cestu školákom a rozzúril rodičov. Je to vhodné riešenie?
nový radar

Aj krátka policajná akcia dokáže niekedy priniesť silné výsledky. Nový radar merajúci z prívesného vozíka ukázal, aké efektívne dokážu byť kontroly zamerané na rýchlosť. Rozhodne môže ísť o inšpiráciu aj pre slovenskú políciu. Zatiaľ čo naše ministerstvo vnútra roky mešká s obstaraním stacionárnych radarov, úrady vo Švédsku konajú a využívajú aj radarové jednotky na prívesných vozíkoch.

Uvedené zariadenie už po pár hodinách udelilo pokuty za rýchlosť 64 motoristom, ktorí porušili predpisy. Vyskytol sa však problém, ktorý celú akciu vrhol do zlého svetla.

Meranie rýchlosti sa uskutočnilo pred základnou školou vo švédskom meste Mora a prinieslo rekordný počet pokút, ale aj vlnu ostrej kritiky. Mnohí Slováci isto nevedia, kde sa Mora nachádza. Je to však mesto v strednom Švédsku nachádzajúce sa na severozápad od hlavného mesta Štokholm.

radar

Ilustračná fotka

Bezpečnosť vs. plynulosť dopravy

Tamojšia polícia si pochvaľuje, že nový radar Argus 4 splnil účel, no vodiči autobusov a rodičia detí, ktoré navštevujú tamojšiu školu, sú rozhorčení. Vozidlo s radarom im totiž zatarasilo cestu a muži zákona ho umiestnili priamo na autobusovej zastávke.

Otázkou teda je, čo má prednosť, a presne táto téma je relevantná aj z pohľadu Slovenska a našich domácich policajtov.

Na jednej strane nový radar zabezpečuje bezpečnosť detí, keď trestá vodičov, ktorí jazdia príliš rýchlo. Na druhej strane by však takýto prístroj nemal obmedzovať plynulosť ani ohrozovať bezpečnosť dopravy. Moderný mobilný radarový príves sa pre obyvateľov stal kontroverznou témou.

Vodiči ignorovali kontrolu rýchlosti

Švédska polícia je známa tým, že na rozdiel od policajných zborov v iných štátoch sa príliš nesnaží skrývať za kríkmi, ani nehľadá iné miesta, aby vykonávala meranie rýchlosti čo najviac v tajnosti. Mnohí slovenskí motoristi by vedeli rozprávať o svojich skúsenostiach, že takýto prístup rozhodne nie je štandardom všade.

polícia

Každopádne, aj v tomto prípade švédski policajti transparentne informovali o prebiehajúcej kontrole rýchlosti dopravným značením s dostatočným predstihom. Mnohí vodiči napriek tomu nový radar ignorovali a rýchlostný limit porušili. Spomedzi 400 áut, ktoré počas merania prešli okolo školy, nedodržalo predpisy až 15 % vozidiel.

Ide o varovný signál. Treba totiž vziať do úvahy, že časť motoristov si dopravnú značku s radarom určite všimla a zámerne aspoň na chvíľu spomalila. Je teda otázne, koľko vodičov v danom úseku jazdí vysokou rýchlosťou v čase, keď žiadne meranie rýchlosti neprebieha.

Autobusy boli v pasci

Hoci bola dopravná akcia polície z hľadiska prevencie a zvyšovania bezpečnosti úspešná, narušila ju logistická chyba. Polícia umiestnila radarový príves priamo do priestoru cesty vyhradeného pre autobusy. Keď skončilo vyučovanie a prišli školské autobusy, aby odviezli deti domov, vodiči nemali kde bezpečne zastaviť.

policajný radar

Šoféri autobusov boli nahnevaní a otvorene kritizujú mužov zákona. Policajti zablokovali zastávku a autobusy museli stáť uprostred cesty so zapnutými výstražnými svetlami. Navyše, medzi žiakmi bolo aj dieťa na invalidnom vozíku, ktorého nástup do autobusu v bezprostrednej blízkosti cestnej premávky bol nebezpečný.

Polícia reaguje, radar skenuje vašu tvár

Zástupca miestnej polície Fredrik Johansson však s kritikou nesúhlasí. Argumentuje tým, že nový radar a celý príves vraj nezaberal veľa miesta. Navyše, na mieste bol po celý čas príslušník polície, ktorý dohliadal na plynulosť dopravy.

Aj samotný policajný predstaviteľ však priznal, že po sťažnostiach autobusového dopravcu sa rozhodli akciu ukončiť a vozidlo stiahnuť.

radar

Ilustračná fotka

Spomenutý radarový systém Argus 4 je vo Švédsku momentálne horúcou témou. Hoci technológiu vyvinuli už skôr, jej masívne nasadzovanie do reálnej prevádzky prebieha práve teraz.

Nový radar prináša oproti starším zariadeniam viaceré vylepšenia. Systém je napríklad nastavený tak, aby automaticky upozornil operátora, ak vodič drží v ruke telefón a telefonuje za volantom alebo nemá zapnutý bezpečnostný pás.

Rozlíšenie kamery radaru je také vysoké, že dosahuje vysokú úspešnosť pri identifikácii vodiča, a to vďaka porovnaniu s databázou vodičských preukazov a cestovných pasov. Zároveň platí, že nový radar dokáže sledovať autá v oboch smeroch alebo vo viacerých pruhoch súčasne, čo staré prístroje neumožňovali.

Zdroj: siljannews.se / foto: Ingradet Körkort





K autám to Alexa ťahalo odmalička. Dnes rád mapuje kľúčové zmeny v automobilovom sektore a dopravných predpisoch. Rozumie témam, ktoré trápia moderných motoristov, a snaží sa ich vysvetľovať ľudskou rečou. Okrem toho, že Alex Šefčík upozorňuje vodičov na blížiace sa zmeny, rád píše o novinkách vo svete automoto. Na autá sa pozerá hlavne prakticky z pohľadu toho, čo prinášajú ľuďom v každodennom živote. E-mailový kontakt pre pripomienky a návrhy tém: alexsefcik20@gmail.com