Ford zakázal Škode používať RS, Briti dostali inú verziu. Kvôli právnikom
Vedeli ste, že Škoda v Británii nesmie používať označenie RS? Príbeh za vznikom vRS vás prekvapí.
Vydané Text: Eva Bednáriková
Ak ste si niekedy všimli, že najvýkonnejšie modely značky Škoda v Spojenom kráľovstve nesú odlišné označenie ako inde vo svete, máte dobrý znak aj pamäť. Kým vo zvyšku Európy sa hrdia logom RS, v Británii majú pred týmito dvomi písmenami ešte jedno navyše – nenápadné „v“. A za túto zmenu nemôže marketingový rozmar, ale tvrdý právny spor, v ktorom hrali hlavnú úlohu dve značky s poriadne silným egom.
Pôvod RS nie je len o rýchlosti
Aby sme pochopili pozadie tohto označenia, treba sa vrátiť späť až do roku 1974. Vtedy sa objavilo prvé „RS“ na kapote súťažného špeciálu Škoda 180 RS a neskôr na legendárnom modeli 130 RS, ktorý si vyslúžil prezývku „Porsche Východu“. RS, ako vo väčšine prípadov, znamenalo „Rally Sport“ a odkazovalo na závodný rodokmeň značky. No hoci malo označenie svoju váhu v pretekárskom svete, na sériových modeloch sa objavilo až o 26 rokov neskôr – v roku 2000 – na prvej Octavii RS.
A potom prišiel problém. Keď sa Škoda rozhodla uviesť Octaviu RS na britský trh, narazila na neočakávaný odpor a to priamo v právnom oddelení spoločnosti Ford UK.
Ford: RS je naše!
Zatiaľ čo sa Škoda pripravovala štart svojej Octavie RS vo Veľkej Británii, Ford tam už dávno staval kult rýchlych áut s označením RS – od legendárneho Escortu RS Cosworth až po pripravovaný Focus RS, ktorý sa mal objaviť o rok neskôr, v roku 2002. Ford v Británii vnímal skratku RS ako svoje logo. A akékoľvek pokusy o jeho zdieľanie vnímal ako narušenie svojho právneho teritória a potenciálne aj marketingového vplyvu.
Z tohto dôvodu Ford UK údajne pohrozil Škode právnymi krokmi. Hoci označenie RS nebolo chránené výlučne len pre Ford (a už vôbec nie na celom kontinente), v Británii išlo o veľmi citlivú tému. RS znamenalo viac než len rýchle auto – bola to identita, značka, emócia.
V ako Victory… alebo kompromis
Škoda nechcela riskovať zdĺhavé súdne ťahanice, najmä keď bola ešte relatívne čerstvou značkou vo vnímaní britských motoristov. Rozhodla sa teda pre kompromis: ku klasickému RS jednoducho pridala písmeno „v“. Oficiálne má znamenať „Victory“, no v skutočnosti to bolo predovšetkým „V“ ako „Vyhneme sa problémom“. A tak sa zrodilo označenie vRS, ktoré sa odvtedy používa výlučne v Spojenom kráľovstve. Zaujímavosťou je, že Ford Europe s týmto označením nemal nikdy problém, takže zvyšok kontinentu sa ďalej tešil klasickej RS-ovej verzii.
Z dnešného pohľadu môže pôsobiť spor medzi Fordom a Škodou trochu komicky, no vtedy išlo o prestíž a miesto na trhu. RS v Británii stále evokuje Fordy z rally tratí, zatiaľ čo vRS sa stalo synonymom dostupného športového výkonu od českej značky. Ak teda niekedy na britskej ceste zbadáte Octaviu vRS, viete, že ide o rovnaké auto ako to naše – len s o čosi diplomatickejším menom. A možno aj s tichým víťazstvom nad zbytočným právnym sporom.
Európa ide slovenskou cestou: Zelené svetlo môže zabrániť stovkám nehôd