Aktuality

Sony sa spojilo s Hondou a vytvorili značku Afeela. Prvé auto obsahuje až 45 vonkajších kamier a senzorov

Sony Honda Afeela

Keď značky Sony a Honda v marci 2022 oznámili, že sa spájajú a pod hlavičkou spoločnosti Sony Honda Mobility Inc. budú vyrábať automobily, prekvapili tým technologický aj automobilový svet. Spomínate si, keď Sony úspešne razilo na poli mobilných telefónov pod značkou Sony Ericsson? Tak teraz tu máme Sony Honda, ale pre oblasť automobilov a možno aj vozidiel ako takých. A hoci sa spoločnosť volá Sony Honda Mobility, značka áut, pod ktorou budú vystupovať, má názov Afeela.

Neprešiel ani rok, odkedy spoločnosti ohlásili spoluprácu a už tu máme ich prvý spoločný projekt. Prvý koncept značky Afeela je pokračovateľom konceptov Sony Vision-S 01 a Sony Vision-S 02. Najmä so Sony Vision-S 02 zdieľa kľúčové dizajnové prvky karosérie, na technologickom veľtrhu CES 2023 však odhalil aj niekoľko odlišností, ktoré majú potenciál zmeniť celý charakter vozidla.

Sony Honda AFELLA
Prvý prototyp automobilu novej značky AFELLA
Prvý prototyp automobilu novej značky AFELLA

Prvý koncept od Sony Honda Afeela je priestranný sedan alebo liftback s kompaktnými tvarmi karosérie, ktorý sa vzdialene podobá na elektrický crossover Hyundai Ioniq 5. Zadné partie plynule klesajú, čím vzniká dojem kupé.

Sony Honda AFELLA

Automobil chce byť predovšetkým technologickým lídrom, na čo však nepoukazuje pôsobivými technickými parametrami o výkone či dojazde, ale množstvom senzorov a kamier sledujúcich okolie vozidla. Dovedna ich je až 45, pričom 14 z nich sú kamery, zvyšok radary, ultrazvukové senzory a tiež lidary. Všetko s cieľom zabezpečiť autonómnu prevádzku automobilu.

Sony Honda AFELLA

Bočné spätné zrkadlá sú tiež kamerami, obraz z nich sa premieta na obrazovky v interiéri, na dverách zdanlivo chýbajú kľučky dverí.

Sony Honda AFELLA
Sony Honda AFELLA
Sony Honda AFELLA

Zaujímavosťou je, že Afeela plánuje spustiť predobjednávkový systém na produkčný model niekedy v strede roka 2025 a prvé dodávky zákazníkom očakáva začiatkom roka 2026. Cenové relácie by sa mali pohybovať na úrovni vozidiel značky Mercedes-EQ.

Automobilky a technologické spoločnosti

Je možné, že takéto spojenia technologických a automobilových spoločností budú prirodzeným dôsledkom vývoja v oboch týchto priemysloch, pretože presahy medzi nimi začínajú stierať niekdajšie hranice. Automobilky potrebujú technologické spoločnosti kvôli softvéru a schopnosti rýchlo modernizovať, aktualizovať, technologické firmy zasa prirodzene hľadajú širší priestor pre svoje podnikanie, v ktorom mobilita zohráva kľúčovú úlohu.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie