Aktuality

Európa má nové najpredávanejšie auto! Tento model predbehol Volkswagen Golf, Peugeot 208 aj Daciu Sandero

VW T-Roc 1.5 TSI R-Line (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)

V júli sa na vrchol predajného rebríčka dostalo kompaktné SUV Volkswagen T-Roc, ukončil tak trojmesačné kraľovanie Peugeotu 208 ako najpredávanejšieho auta v Európe. VW predal v júli 19 130 kusov malého SUV T-Roc, čo predstavuje nárast o 15 percent oproti rovnakému mesiacu minulého roka. Rumunská Dacia sa postarala o 17 228 kusov Sandera, čo je však podľa údajov Dataforce až o 16 % menej v porovnaní s rokom 2021. A do tretice spomínaný Peugeot predal v júli 16 423 kusov modelového radu 208, čo predstavuje nárast o 47 percent.

T-Roc je piatym odlišným modelom tohto roka, ktorý skončil na konci mesiaca ako najpredávanejšie auto v Európe. Od začiatku roka sa na vrchole predajov v jednotlivé mesiace vystriedali modely ako Dacia Sandero (január), VW Golf (február), Tesla Model 3 (marec) a 208 (apríl-jún).

VW T-Roc 1.5 TSI R-Line (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)

Ďalšími boli Dacia Duster, Opel Corsa a Kia Sportage, ktorých objem v júli predstavoval 12 935 kusov, čo znamená nárast o 36 percent v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka.

Keď sa pozrieme na zvyšok európskeho rebríčka TOP 50 za júl, ďalšími veľkými víťazmi boli malé autá Citroen C3 a Fiat 500 (obe podrástli o 16 percent), stredne veľké SUV Škoda Kodiaq (+22 percent) a malý hatchback Hyundai i20 (+26 percent).

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie