Batérie budú recyklovať „donekonečna“! Volkswagen predstavil revolučný plán pre obehové hospodárstvo

Vytvorenie uzavretej slučky v recyklačnom procese je kľúčové pre dlhodobú udržateľnosť elektrických vozidiel. Tento proces však musí byť aj finančne efektívny.
Vydané  Text: 

Automobilka Volkswagen, v spolupráci s externými partnermi, **sa v rámci nového programu pokúsi vytvoriť uzavretú slučku, vďaka ktorej by bola možná opakovaná recyklácia starých akumulátorov.** Toto úsilie je s ohľadom na surovinovú dostupnosť kľúčové pre dlhodobú udržateľnosť elektrických vozidiel. Uzavretá slučka je recyklačný proces, v ktorom sa **všetky materiály opätovne vracajú do výrobného procesu a následne recyklujú tak, že nevzniká odpad** (Obehové hospodárstvo). Cenné suroviny neskončia na skládke, použijú sa znova pri výrobe nových batérií. Projekt nazvaný HVBatCycle sa snaží udržať katódové materiály, grafit a elektrolyt v uzavretom materiálovom cykle natrvalo. Volkswagen, v spolupráci s univerzitami a ďalšími spoločnosťami, sa **v najbližších troch rokoch pokúsi vyvinúť potrebnú technológiu, vďaka ktorej bude možné vytvoriť uzavretú slučku pri recyklácii starých akumulátorov.** Jedine recyklácia môže zvrátiť surovinovú krízu. *„Recyklácia batérií a odpadu z výroby rozhodujúcim spôsobom prispieva k zabezpečeniu dodávok surovín pre naše plánované továrne,“* povedal Sebastian Wolf, prevádzkový riaditeľ pre akumulátorovú techniku vo Volkswagen AG. *„Prostredníctvom projektu HVBatCycle sa pripravuje holistický pohľad na procesy recyklácie a tým aj implementáciu uzavretej slučky batériových materiálov.“*
Volkswagen už spustil pilotný závod na recykláciu batérií v nemeckom Salzgitteri, no ten čelí viacerým obmedzeniam. **Volkswagen má kapacitu na recykláciu len asi 3 600 batériových systémov ročne, pričom opakovane využíva viac ako 90 % komponentov.** Snaha o vytvorenie uzavretej slučky však vyžaduje oveľa vyššie nároky, pričom pozornosť bude venovaná aj zníženiu energetickej záťaže. Volkswagen má ambíciu vytvoriť do značnej miery automatizovaný proces demontáže použitých batérií až po úroveň elektródy alebo článku, **vrátane takmer bezstratovej separácie aktívnych materiálov.** Recyklácia by mala prebiehať na lokálnej úrovni. Automobilka chce tiež preskúmať možnosti decentralizácie procesu recyklácie, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu energie. Jedno jediné miesto v Európe pre tento typ recyklácie batérií nie je postačujúce s ohľadom na narastajúci počet elektromobilov na cestách. *„To podporuje miestne obehové hospodárstvo a zabezpečuje strategicky dôležité suroviny, čo výrazne znižuje závislosť Európy od iných regiónov sveta,“* dodáva Volkswagen. Je zrejmé, že pri ceste za elektromobilitou výrobcovia narazia na množstvo technologických výziev. Očakáva sa, že práve problém recyklácie starých akumulátorov bude v nadchádzajúcich rokoch oveľa naliehavejší, pretože staršie elektromobily začnú postupne odchádzať do dôchodku. **Spolupráca značky Volkswagen s kľúčovými partnermi a poprednými odborníkmi z univerzitného prostredia však dáva automobilke veľmi dobrú šancu stať sa lídrom v oblasti recyklácie kľúčových batériových komponentov.**
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.