Aktuality

Apple predstavil revolučný CarPlay! Nahradí celý infotainment vášho auta, vrátane prístrojového panelu či ovládania klimatizácie

Spoločnosť Apple predstavila novú verziu aplikácie CarPlay, ktorá tentokrát zachádza hlbšie do systémov auta. Na základe údajov z riadiacej jednotky nahradí Carplay váš prístrojový panel, a to vrátane rýchlomera, otáčkomera, palubného počítača či ovládania klimatizácie. Ak vám napríklad nevyhovuje zabudovaný multimediálny systém od výrobcu (Toyota, Citroen, SEAT a pod.), môžete ho vymeniť za vaše vlastné prostredie.

Apple umožní používateľom navrhnúť si vlastné prístroje (rýchlomer/otáčkomer), zobraziť informácie o ceste, počasí, aktualizované navigačné informácie z mobilných máp či zostatok paliva alebo nabitia batérie. Výhodou tejto integrácie je, že si prostredníctvom vášho mobilného telefónu môžete spraviť z každého auta „vlastné“ v priebehu niekoľkých sekúnd. Nebudete si preto musieť zvykať na nové rozloženie prístrojov či ovládacie prvky. Vďaka vlastnému nastaveniu funkcie Carplay bude zážitok z používania systémov vozidla všade rovnaký.

Spoločnosť Apple už pri vývoji spolupracovala s automobilkami, ktoré rátajú s integráciou novej generácie funkcie Carplay do vlastných vozidiel. Ide o výrobcov ako Ford, Audi, Jaguar-Land Rover, Nissan, Volvo, Honda, Mercedes-Benz, Porsche či Polestar.

Apple tvrdí, že až 98 % modelov na trhu ponúka funkciu CarPlay a 79 % motoristov si vyberá svoje budúce auto aj na základe dostupnosti zrkadlenia obrazovky telefónu.

VIDEO

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie