Aktuality

4 typy áut, ktoré sú skvelou voľbou nielen na rodinné výlety

TYPY AUT

Cestovanie s rodinou prináša nezabudnuteľné zážitky na celý život. Pri plánovaní však musíte myslieť nielen na itinerár, ale aj komfort počas cestovania. Takisto potrebujete dostatok miesta na batožinu a osobné pohodlie. Preto sa inšpirujte sa typmi áut, ktoré sú vhodné aj na rodinné cestovateľské zážitky.

SUV

Vozidlá SUV kombinujú komfort osobných áut s výhodami terénnych vozidiel. Skratka pochádza z angličtiny – sport utility vehicle, čo v preklade znamená športové úžitkové vozidlo. Majú niekoľko výhod, sú priestranné, vďaka vyššiemu podvozku do nich pohodlnejšie nasadnete a lepšie vidíte na cestu.

Sú navrhnuté na mestskú jazdu, ale poradia si aj s jednoduchšou horskou alebo poľnou cestou. Väčšina SUV áut má pohon všetkých kolies, čo oceníte hlavne v zime. Mnoho modelov z tejto triedy má až sedem miest, čo je pre rozrastajúce sa rodiny výhodou. Pri SUV však počítajte s vyššou spotrebou.

TYPY AUT

Kombi

Automobilky používajú viacero názvov na tento typ karosérie, napríklad Avant či Variant. Všetky však označujú to isté. Ide o vozidlá s predĺženou strechou smerom dozadu. Názov kombi je odvodený od účelu auta, ktoré je určené na pohodlnú prepravu osôb aj nákladu.

Najväčšou výhodou je ich priestranný kufor, do ktorého bez problémov zbalíte kočík či väčšiu batožinu. Pri balení sa tak vôbec nemusíte obmedzovať. Ak sa rozhodnete cestovať vo dvojici, pri kombi modeloch si jednoducho sklopíte zadné sedadlá, rozprestriete deky a pohodlne sa vyspíte. Oproti SUV má nižšiu spotrebu a často je aj lacnejšie.

SEAT Leon ST Visio 1.5 TSI (test 2019)

Minivan

Automobil s týmto typom karosérie sa radí medzi tie praktickejšie. Na prvý pohľad vás môže odradiť svojou veľkosťou, no nemusíte sa báť. Väčšina nových modelov minivanov disponuje s parkovacími senzormi okolo celého auta, parkovacím asistentom a mnohými ďalšími bezpečnostnými asistentmi. Ak máte väčšiu rodinu, mali by ste zvážiť jeho kúpu.

Väčšina minivanov má sedem miest, no niektoré ponúkajú priestor až pre deväť ľudí. Ďalšou praktickou výhodou sú zasúvacie dvere, pri ktorých nemusíte dávať pozor na vaše ratolesti, ktoré by klasickými dverami mohli oškrieť vedľa stojace autá. Navyše na šoférovanie vám, aj napriek veľkosti a počtu miest, stačí vodičský preukaz typu B.

TYPY AUT

Crossover

Automobil crossover kombinuje niektoré prvky SUV a viacúčelových vozidiel, zo čoho je odvodený aj názov karosérie. Obyčajne sú určené na jazdu v meste alebo vo veľmi miernom teréne. Ich výhodou je, že sú menšie než klasické SUV, no stále ponúkajú rovnaké pohodlie.

Je vhodnejšie pre menej početné rodiny. Ak chcete žiť nielen ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie mali by ste zvážiť kúpu elektromobilu. Všetky tieto typy karosérií sú už dostupné aj v elektronickej verzii, čiže sa nemusíte báť, že by ste prišli o svoje pohodlie.

Citroen e-C4 (TEST)

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?