Aktuality

Na Slovensku sa dnes diskutovalo o klimatickej dohode! Nepohodlné otázky verejnosti vymazali

Na Slovensko včera pricestoval výkonný podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, ktorý sa zúčastnil diskusií o zelenej transformácii. V rámci svojej návštevy sa stretol s ministrom životného prostredia SR Ján Budajom. Témou ich diskusie boli Európska zelená dohoda, klimatický balík EÚ Fit For 55 a aktivity Ministerstva životného prostredia SR.

Podvečer mal možnosť stretnúť sa za „okrúhlym stolom“ s aktivistami, zástupcami mimovládnych organizácií a ambasádormi klimatického paktu. K hlavnými témam patrili príležitosti a výzvy pre Slovensko, ale aj samotnú Európsku úniu pri plnení klimatických cieľov. Základnou prioritou tohto spoločenstva je transformovať Európu na prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete. Hovorilo sa aj o ochrane lesov a biodiverzity, o vzdelávaní a dezinformáciách, ale aj o ochrane kultúrneho dedičstva v kontexte klimatickej zmeny.

Za okrúhly stôl sa však dostali predovšetkým zelení aktivisti zo spolkov a združení ako Klimatická koalícia, Priatelia Zeme, My sme les, Klíma ťa potrebuje či Klimatická iniciatíva. Túto skutočnosť kritizovali viacerí priamo na facebookovom profile Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Diskusia o klíme (2022)
Frans Timmermans, výkonný podpredseda Európskej komisie, pricestoval na Slovensko diskutovať o zelenej transformácii.

Nezodpovedané otázky a zmazané príspevky

Návšteva podpredsedu Európskej komisie dnes vrcholila verejnou diskusiou, ktorej sa zúčastnili predseda vlády SR, Eduard Heger, alebo primátor hlavného mesta, Matúš Vallo. V rámci nej bol segment venovaný aj automobilovému priemyslu a elektromobilite, ktorá je podľa zástupcov Európskej komisie nevyhnutná. Táto diskusia bola vysielaná aj online prostredníctvom sociálnych sietí s možnosťou predkladania otázok pre debatujúcich. O jednotlivých otázkach navyše verejnosť hlasovala tak, aby sa do popredia dostali tie najžiadanejšie.

Diskusia o klíme (2022)

Napriek výzvam o zapojenie sa do diskusie zo strany organizátorov nakoniec nedošlo k zodpovedaniu žiadnej z online otázok. Niektoré z nich neboli schválené, tie menej pohodlné boli dokonca odstránené. Verejnosť, ktorá čakala na zodpovedanie otázok takmer 1,5-hodiny, bola usporiadateľmi odignorovaná. Tí nespokojní neskôr požadovali vysvetlenie v komentároch pod príspevkom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, no žiadnej relevantnej odpovede sa od organizátorov doteraz nedočkali.

Foto: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie