Podľahli aj Američania! Ďalšia legendárna automobilka opúšťa spaľovacie motory

Takto má vyzerať budúcnosť značky Chrysler v koncerne Stellantis.
Vydané  Text: 
Keď sa Fiat Chrysler Automobiles v roku 2021 zlúčil so skupinou PSA a vytvoril Stellantis, budúcnosť značky Chrysler bola stále nejasná. Po roku však postupne získavame lepší obraz o tom, akými reformami bude musieť legendárna americká značka prejsť. V súčasnosti má vo svojom portfóliu Chrysler len dva zastarané modely, a to veľký sedan 300 (v minulosti predávaný aj ako Lancia Thema v Európe) a luxusný minivan Pacifica. Do roku 2025 by sa táto kompaktná rodinka mala rozšíriť o prvý batériový elektromobil, pričom **do roku 2028 Chrysler definitívne ukončí predaj spaľovacích vozidiel.** Stellantis poskytuje **náhľad do budúcnosti značky s konceptom elektrického crossoveru Chrysler Airflow,** ktorý bol predstavený v stredu na CES v Las Vegas. Spoločnosť predpokladá, že technicky nabitý crossover, ktorý okrem prepravy umožňuje cestujúcim zúčastňovať sa na video konferenciách a ďalej rozširovať ich digitálny životný štýl, **bude mať elektrický dojazd od 350 (563 km) do 400 míľ (645 km).** Airflow ponúkne autonómne schopnosti úrovne 3 prostredníctvom systému STLA AutoDrive vyvinutého v spolupráci s BMW, ktorý je možné bezdrôtovo aktualizovať. **Koncept Airflow pripravuje pôdu pre to, čo môžu zákazníci očakávať od značky Chrysler,** ktorá sa pod krídlami Stellantis zásadne zmení. *„(koncept) Uberá sa tým smerom, aby reprezentoval naše budúce návrhy,“* povedala pre Automotive News Christine Feuell, generálna riaditeľka značky. *„Má reprezentovať niečo veľmi elegantné a dynamické, čo je dôležité. Vozidlá s elektrickým pohonom na batérie, aby dosiahli svoj dojazd, musia byť tiež aerodynamické. Chceme to však urobiť veľmi krásnym a zaujímavým spôsobom.“*
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Predstavujeme AUDI Q6 e-tron: Technologický skok

  • Toto nie je vylepšenie, ani evolúcia. Audi Q6 e-tron predstavuje úplne novú generáciu elektromobilov Audi.

     Nová platforma, nový dizajn, nové technológie, nové riešenia. Také významné, že budú základnými stavebnými kameňmi pre Audi ešte na mnoho ďalších rokov.  Model Q6 e-tron je priekopníkom, ktorý prináša tieto riešenia ako úplne prvý.
  • SERVIS

    Inovatívny rad legálnych žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED W5W je dostupný už aj na Slovensku

  • ams OSRAM, svetový líder v oblasti optických riešení, rozšíril rodinu na Slovensku legálnych LED žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED o žiarovku W5W.

     Osvedčenie Ministerstva dopravy SR o vnútroštátnom typovom schválení komponentu je aktuálne udelené pre náhradné LED svetelné zdroje typu: H1-LED, H4-LED, H7-LED, H7-LED (24 V), a novo aj pre W5W-LED.