Aktuality

Miloš Zeman nesúhlasí so zákazom spaľovacích áut! Vyzýva na odstúpenie od Zelenej dohody

Miloš Zeman
Zdroj: Video TV Nova

Vianočné posolstvo českého prezidenta, Miloša Zemana, sa tento rok nieslo v negatívnom duchu. „Nebol to dobrý rok,“ uviedol Miloš Zeman hneď na začiatku svojho prejavu k občanom. K hlavným tohtoročným témam prezidenta patrila aj takzvaná Zelená dohoda pre Európu, ktorú iniciovala Európska komisia. Ide o komplexný plán znížiť emisie skleníkových plynov Európskej únie o 55 % do roku 2030, ktorý vyvolal zmiešané reakcie zo strany širokej verejnosti aj odborníkov.

Prezident Českej republiky, Miloš Zeman, vyjadril svoj odmietavý postoj k Zelenej dohode: „Musíme sa vyviazať zo zeleného údelu pre Európu, ktorý je hlavným dôvodom rastu cien energií," povedal Zeman. Cena elektriny by totiž podľa odhadov mohla vzrásť o 30 percent a plynu až o 50 percent.

Green Deal podľa Zemana prikazuje prestať v roku 2030 kúriť zemným plynom a v roku 2035 nejazdiť v automobiloch so spaľovacími motormi. „Toto všetko by podlomilo našu energetiku s tým, že by to viedlo k energetickej chudobe," vyhlásil prezident. Odstavovanie funkčných elektrární podľa neho znižuje ponuku energií „a pri konštantnom, alebo dokonca rastúcom dopyte, je prirodzeným výsledkom rast ceny,“ dodal.

Zelená dohoda je podľa Zemana dôsledkom toho, že sa z ekológie stalo náboženstvo. „Ako každé náboženstvo, aj toto má svojich prorokov," narážal vo svojom komentári na švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú.

Emisie na Slovensku (PM10)

Návrh Európskej komisie na zákaz výroby a predaja automobilov so spaľovacími motormi po roku 2035 označil pred týždňom za neprijateľný aj premiér Českej republiky, Petr Fiala. „Ohrozilo by to existenčne množstvo ľudí, ktorí u nás osobný automobil nepoužívajú ako nejaký luxus alebo pre zábavu,“ povedal k téme Fiala.

Ďalší politici sa však voči prejavu prezidenta, Miloša Zemana, ohradili. „Bohužiaľ svoju reč ponížil strašením o terore či šírením dezinformácií o zákaze plynu v roku 2030," reagoval na prezidenta predseda Pirátov, Ivan Bartoš. Podľa neho má byť ekologická transformácia výzvou, nie hrozbou. Pomerne neutrálne sa vyjadril tamojší minister priemyslu a obchodu Síkela: „Maximálne sa vynasnažím, aby sa Zelená dohoda stala v budúcnosti pre náš priemysel predovšetkým zaujímavou príležitosťou,“ uviedol na Twitteri.

VIDEO:

Pozrite si celý príhovor prezidenta Českej republiky, Miloša Zemana.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie