Kia odhaľuje nové detaily o Sportage. Do predaja ide už budúci mesiac

Aj pomerne lacné SUV môže byť luxusné a špičkovo vybavené. „Pomerne lacné“ je však pojem, ktorý sa v uplynulých rokoch posunul za hranicu 20-tisíc eur.
Vydané  Text: 
Automobilka Kia vydala tlačovú správu, v ktorej sa podrobnejšie venuje novej generácii modelu Sportage. [Nový Sportage sa medzičasom začal vyrábať v závode v Tepličke nad Váhom pri Žiline](https://www.autoviny.sk/novinky/123016/v-ziline-sa-uz-zacala-vyrabat-nova-kia-sportage-slovaci-sa-postaraju-o-vsetky-europske-motorizacie), do predaja sa dostane už v druhej polovici decembra – teda budúci mesiac. Ceny však zatiaľ nie sú známe. Odchádzajúca generácia modelu Sportage sa dopredáva od 19 890 eur, nová generácia by tak mohla štartovať niekde okolo úrovne 22-tisíc eur. Nemusíme zvlášť pripomínať, že o Sportage je medzi našimi čitateľmi veľký záujem. Kombinácia 7-ročnej záruky, domácej výroby, nízkej ceny a vysokej estetickej hodnoty je dôvodom, prečo ľudia skutočne uvažujú práve nad kúpou vozidiel od značky Kia, keď sa práve zaoberajú myšlienkou zadováženia nového auta.
Značka Kia, na Slovensku zastúpená spoločnosťou Kia Sales Slovakia so sídlom v Bratislave, vydala rozsiahlejšiu správu s popisom interiéru. Ten prešiel veľkou zmenou, v porovnaní s tým, čo Sportage ponúkal, sa tak modelový ročník 2022 stáva skoro revolučný. Kia pripomína najmä združený obrazový panel so zakriveným dizajnom, luxusný charakter materiálového vyhotovenia, ergonomické usporiadanie ovládacích prvkov, ale aj technologické zázemie so širšou podporou konektivity či vysokou úrovňou komfortu pre zadných pasažierov. Prikladáme túto správu v plnom znení bez redakčnej úpravy: ### Interiér prešiel najväčšou zmenou v histórii modelu Úplne nová Kia Sportage ponúka najmodernejší interiér zameraný na vodiča. Bol navrhnutý špeciálne pre európskych zákazníkov, čo je v 28-ročnej histórii tohto modelu po prvý raz. V kabíne mestského SUV sa spájajú pokročilé technológie, luxusné prvky, exkluzívne materiály a moderný štýl, čo zaisťuje cestujúcim pohodlie na každej ceste.
Interiér úplne nového modelu Sportage je navrhnutý tak, aby boli všetky ovládacie prvky vozidla rýchlo a ľahko dostupné. Pri nastupovaní vodiča privíta pekne tvarovaný integrovaný zakrivený displej s dvoma 12,3-palcovými obrazovkami s vysokým rozlíšením, ktoré zaisťujú takmer kinematografický zážitok. Priamo pred vodičom sa nachádza združený prístrojový panel, ktorý využíva najnovšiu technológiu tekutých kryštálov na zabezpečenie neuveriteľne presnej a jasnej grafiky. Uprostred je technologicky špičková dotyková obrazovka, ktorá sa stará o potreby vodiča a všetkých cestujúcich z hľadiska konektivity, funkčnosti a praktickej využiteľnosti. Úplne nová Kia Sportage je plne pripojená a zabezpečuje prístup k najnovším bezdrôtovým aktualizáciám softvéru a máp. Mobilná aplikácia Kia Connect zasa umožňuje používateľom spojiť sa s vozidlom na diaľku. Vodič si tak môže synchronizovať kalendár, plánovať cesty pomocou online navigácie a využívať prístup k hlavným funkciám vozidla, ako sú napríklad upozornenia na dopravnú situáciu, informácie o miestnych čerpacích staniciach či aktuálna predpoveď počasia. Jednoduchým ťuknutím na časť Vzdialené monitorovanie v aplikácii Kia Connect systém vodičovi dokonca pripomenie, či má zamknuté dvere, zatiahnuté okná a kde si nechal vozidlo.
### Intuitívne ovládacie prvky Každé rozhranie je navrhnuté tak, aby sa dalo intuitívne ovládať a bolo ľahko dostupné. Vďaka integrovanému informačno-zábavnému systému a systému ovládania klimatizácie sa sprehľadnilo prostredie a získalo úhľadný vzhľad. Cestujúci na predných sedadlách majú vďaka tomu prístup k týmto ovládacím prvkom bez toho, aby museli listovať vo viacerých ponukách. Elektronická parkovacia brzda, ktorá je štandardnou výbavou všetkých modelov, je prakticky umiestnená pri volante, čím sa uvoľnil ďalší priestor na stredovej konzole. V celej kabíne sa venovala dôkladná pozornosť tomu, aby mali cestujúci priestor na relax a vychutnali si každú cestu. Ergonomická stredová konzola je na niektorých modeloch vybavená otočným ovládačom elektronického radenia prevodových stupňov, ktorý je ľahko viditeľný aj dostupný. Nabíjacia zásuvka poskytuje vysokorýchlostné bezdrôtové nabíjanie 15 W.
Trojzónová klimatizácia umožňuje cestujúcim na predných aj zadných sedadlách prispôsobiť si teplotu interiéru, a zvýšiť tak pohodlie počas cesty. Po celom interiéri je okrem toho množstvo ďalších komfortných funkcií a prvkov, od rýchlonabíjacích konektorov USB cez viacúčelové vešiaky na operadlách sedadiel až po sklopné zadné sedadlá delené v pomere 40:20:40, ktoré umožňujú nakladanie objemnejších predmetov. Okrem pohodlného cestovania si môžu cestujúci vychutnať aj plne pohlcujúci priestorový zvuk v kabíne vďaka špičkovému audiosystému exkluzívnej značky Harman Kardon.

Čakanie sa skončilo, toto je nová žilinská Kia Sportage! V čom sa líši od americkej verzie?

Kia nás opakovane upozorňovala, že európska verzia modelu Sportage bude iná ako tá ázijská či americká. Práve teraz sme sa konečne dočkali odhalenia našej verzie, ktorá sa bude očakávane vyrábať na Slovensku.

### Starostlivo vybrané materiály Model Sportage je v Európe taký obľúbený, že dizajnéri spoločnosti Kia najprv skúmali vkus európskych zákazníkov, a až potom starostlivo vyberali farby, materiály a vzory pre sedadlá a čalúnenie. Vybrané boli len tie najkvalitnejšie materiály, ktoré sú mimoriadne odolné, luxusné na dotyk a vytvárajú pocit exkluzívnej kvality. Vďaka náladovému osvetleniu interiéru je kabína prívetivým priestorom pre všetkých cestujúcich. Jemne vypracované vetracie otvory inšpirované hliníkom a charakteristická lišta, ktorá sa tiahne po celej šírke palubnej dosky až na panely dverí, dodávajú úplne novému modelu Sportage luxusný vzhľad. V ponuke je aj **model najvyššieho stupňa GT-line** s výbavou, ktorá ešte viac zvýrazňuje športový a dynamický charakter SUV. Na sedadlách sa použil exkluzívny tmavý semiš a koža, zatiaľ čo čierne čalúnenie stropu a semišové ozdobné vložky umocňujú intímny dojem z tohto vozidla. Športový a ergonomicky tvarovaný volant s plochým dnom doplnený štýlovým logom GT-line prispieva k lepšej obratnosti vozidla a zaisťuje vodičovi pocit väčšieho prepojenia pri riadení vozidla.
### Inteligentný vnútorný priestor Proporcie interiéru úplne nového modelu Sportage, špeciálne vycibrené pre európskych zákazníkov, sú stelesnením spojenia praktickosti, funkčnosti a všestrannosti. Kompaktný rázvor kolies 2 680 mm, šírka 1 865 mm, dĺžka 4 515 mm a výška 1 645 mm sú zárukou, že najnovšie SUV značky Kia ponúka mimoriadne priestranný interiér pre cestujúcich a ich batožinu. Model Sportage poskytuje cestujúcim na predných sedadlách dostatočne priestranné prostredie na to, aby sa cítili vskutku pohodlne, kým cestujúci v druhom rade majú k dispozícii 996 mm priestoru na nohy vďaka predným sedadlám so športovo štíhlou konštrukciou. Objem batožinového priestoru dosahuje 591 litrov (VDA) a so sklopenými zadnými sedadlami sa zvýši až na 1 780 litrov.
Popri modeloch so spaľovacím motorom bude úplne nová Kia Sportage v ponuke aj s polohybridným (MHEV), hybridným (HEV) a plug-in hybridným (PHEV) pohonom, ktoré sú zárukou neúprosného ekologického prístupu. Dôsledným usporiadaním modelov HEV a PHEV sa minimalizoval akýkoľvek negatívny vplyv hnacieho systému na priestor pre cestujúcich a batožinu. V prípade derivátu HEV je akumulátor uložený pod druhým radom sedadiel, v dôsledku čoho vznikol podobný priestor na nohy a objem batožinového priestoru ako v modeloch Sportage so spaľovacím motorom. Vysokonapäťový akumulátor v modeli PHEV Sportage je umiestnený pod karosériou SUV, čo zabezpečuje vyvážené rozloženie hmotnosti a vnútorný priestor, ktorý je naďalej praktický, pohodlný a všestranný. Úplne nová Kia Sportage sa bude vyrábať už vyrába v Žiline a predávať sa začne v druhej polovici decembra 2021.

ODPORÚČANÉ