Aktuality

OFICIÁLNE: Poznáme osud novej generácie Fabie Combi. Ako to s ňou bude?

Škoda Fabia Combi končí
Zdroj: Škoda

O 4. generácii Škoda Fabia Combi sa diskutuje už poriadne dlhú dobu. Praktickejšia karosárska verzia bola v minulosti už viackrát odpísaná a následne zase schválená. Avšak, teraz je tomu všetkému koniec. Podľa oficiálnych informácií, ktoré zverejnil portál Autosalon.tv je osud obľúbeného rodinného a firemného auta definitívne spečatený.

Ak ste sa tešili, že si koncom budúceho roka objednáte úplne novú Fabiu Combi, sklameme vás. Po letnej dovolenke totiž šéf českej automobilky, Thomas Schäfer, v otvorenom liste zamestnancom spoločnosti oficiálne potvrdil, že tento model definitívne končí. Pritom ešte na začiatku tohto roka všetko vyzeralo viac ako sľubne.

Škoda Fabia

Dôvodom konca je emisná norma Euro 7

Úvod roka 2021 sa niesol v znamení očakávania nielen novej Fabie 4. generácie, ale predovšetkým jej praktickejšej varianty. Dá sa povedať, že bolo takmer isté, že sa malého kombi dočkáme. K zrušeniu Fabie Combi podľa informácií z otvoreného listu dopomohli predovšetkým emisné normy Euro 7. Konkrétne znenie informácie o jej zrušení si môžete prečítať nižšie:

„Extrémne prísna emisná norma Euro 7 teraz ešte dramatickejšie urýchľuje transformačný proces smerom k elektromobilite. Potrebujeme preto nielen viac elektromobilov, ale musíme sa aj rýchlejšie, skôr ako sa plánovalo, rozlúčiť s niektorými produktami so spaľovacím motorom. V neposlednom rade preto, že dodržanie tejto emisnej normy je spojené s veľmi vysokými nákladmi. Spoločne sme sa preto rozhodli, že budeme dôsledne investovať do budúcnosti a že sa včas rozlúčime s modelmi so spaľovacími motormi, ako je Škoda Fabia Combi.“

Škoda Scala - predstavenie

Zostáva už len hatchback. Pre viac miesta je tu Scala a Kamiq

Jedinou karosárskou verziou novej Fabie teda bude hatchback. Český bestseller sa pridáva na vlnu svojich koncernových súrodencov, ako Audi A1, VW Polo či SEAT Ibiza, ktoré už v minulosti skončili s kombi verziou alebo ju ani nikdy nemali. Ak ale zákazník má aj naďalej záujem o priestranné auto postavené na lacnejšej variante platformy MQB, môže siahnuť po Škode Scala alebo Kamiq.

V súčasnosti sa bude vo vnútri automobilky rokovať o ďalších krokoch. Pravdepodobne sa vývoj nových modelov a platforiem koncernu VW nasmeruje na lacnejšie formy elektromobility. Emisná norma Euro 7, ktorá stojí za zánikom obľúbeného modelu, tlačí výrobcov do elektrifikovania portfólií. Aj práve preto Fabia Combi končí. Nakoľko elektrifikovanie tohto malého a lacného auta by pre automobilku z ekonomických dôvodov nedávalo zmysel, jej vývoj a následná výroba boli definitívne zrušené. V prípade, že máte záujem o kombi verziu Fabie, ešte stále si ju môžete zakúpiť v jej 3. generácii to v prevedení Fabia Combi Tour.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie