Aktuality

Neuveriteľné zábery! Toto sa stane s autom, keď doňho udrie blesk

Odmalička nám bolo hovorené, že auto sa v okamihu úderu blesku správa ako Faradayova klietka. V ideálnom prípade by tak vnútorný priestor klietky mal byť chránený, pričom energia napäťového výboja (blesku) sa rozloží po povrchu. Automobil však nie je dokonalou klietkou a aj keď dokáže vonkajšie elektromagnetické pole zoslabiť, nie vždy sa ho konštrukcii podarí úplne odtieniť.

Veľká diskusia sa vedia najmä na tému auta a jeho bezpečnosti počas búrky. Niektorí tvrdia, že auto je jedným z najlepších úkrytov pred bleskom. Iní naopak varujú, že vás auto pred týmto živlom ochrániť nemusí. Ako to teda v skutočnosti je?

Sila blesku je v každom prípade enormná a ľahko prejde aj cez nevodivé materiály, ktoré jednoducho zničí alebo roztaví. Pri rýchlosti od 160 až do 1 600 km/s jeho teplota dosahuje až neuveriteľných 30 000 stupňov Celzia.

Blesk v aute

Takúto skúsenosť má po novom aj Eric Wilkinson, keď do jeho pracovného pick-upu Ford Super Duty udrel blesk s ničivými následkami. Zvonku to síce len vyzerá ako prasknuté čelné sklo, v skutočnosti sú škody oveľa väčšie. Pohľad zo sedadla vodiča ukazuje spálenú a roztopenú palubnú dosku so zničeným interiérom. Vyzerá to tak, že blesk rozdelil palubnú dosku na dve polovice a prešiel povrchom ako nôž maslom.

Našťastie bolo auto v tom čase opustené a nikto v ňom nesedel. Ktovie, aké by boli následky, keby bolo auto v pohybe aj s cestujúcimi.

V niektorých prípadoch však auto skutočne môže byť jedným z najbezpečnejších miest počas búrky, ale len pri dodržaní určitých pravidiel. Ak viete, že ste v nebezpečnej blízkosti blesku, čo najskôr nájdite vhodné miesto, kde zaparkujete.

Blesk v aute

Auto vás síce pred prípadným úderom blesku pomôže ochrániť, no v bezpečí ste len vtedy, ak sa nebudete dotýkať okien, volantu, dverí či prevodovej páky. Najbezpečnejšie je skrížiť nohy na sedadle a ruky si položiť do lona, vypnite motor aj všetky GPS a mobilné zariadenia, lebo by sa výboj totiž mohol dostať do vnútra auta cez drôty antény.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie