Autoviny.sk

Padol obľúbený mýtus! Elektromobil bez problémov zvládol vysokú vodu.

Móda hejtovať elektromobilitu sa, zdá sa, nemá konca. Iste, aktuálne modely ešte majú rezervy v dojazde, dĺžke nabíjania a pomerne vysokej cene, aktuálne skúsenosti však ukazujú, že dokážu fungovať aj v pomerne netradičných podmienkach.

Na internete sa objavilo viacero videí z Číny, na ktorých sa autá značky Tesla brodia vo vysokej vode. V jednom prípade to už vyzeralo tak, že sme mohli Teslu označiť za obojživelné vozidlo. Vo vysokej vode, ktorá autu siahla takmer po spodnú hranu okien, pôsobilo ako čln. Je toto video reálne alebo sa jedná o veľmi šikovne vyrobené dielko autora?

Pre spaľovací motor je voda smrť

Zásadnou otázkou z pohľadu fungovania pohonu je to že motor na svoje fungovanie nepotrebuje vzduch. V prípade auta so spaľovacím motorov je zásadným problém riziko, že sa do nasávacieho potrubia motora dostane voda. Motor následne zhasne a hrozí jeho vážne poškodenie. S vodou sa tiež nemá rád výfuk. Zaliaty katalyzátor bude takmer určite na odpis. Autá, pri ktorých je pohyb vo vyššej vode predpokladaný, preto majú sanie a výfuk vyvedený podstatne vyššie, väčšinou až nad úroveň strechy.

A čo elektromobil?

Elektrický motor na svoje fungovanie vzduch nepotrebuje a samozrejme nemá ani výfuk. Podmienkou, aby elektromobil prežil jazdu vo vysokej vode teda je hlavne to, aby boli akumulátor, motor (motory) a zodpovedajúca kabeláž navrhnuté tak, aby im problém voda nerobila. Človek by predpokladal, že štandardné elektromobily budú odolávať striekajúcej vode, no s vysokou hladinou počas brodenia už budú mať problém. Zverejnené videá však naznačujú, že technici pri navrhovaní sústavy pohonu urobili oveľa lepšiu prácu, než by sme si mysleli.

Odolala aj kabína?

Nuž hoci sa zdá, že sú elektromobily Tesla obojživelnými strojmi nevedno, ako to dopadlo v prípade interiéru vozidiel. S prihliadnutím na veľmi časté informácie o problematickej kvalite dielenského vypracovania možno predpokladať, že vodiči z vozidiel na videách suchou nohou z automobilov asi nevystupovali. To však už nie je otázka pohonu a jeho schopnosti fungovania vo vysokej vode, ale konštrukčnej a výrobnej kvalite jednotlivých automobilov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie