Aktuality

Najkrajšie nové auto sveta je Kia Sorento, získala ocenenia iF Award aRedDot za dizajn

Nová Kia Sorento rozšírila svoju zbierku ocenení o ďalšie dva triumfy svetového významu. Vlajkové SUV značky Kia získalo ocenenie Red Dot Award a iF Award v oblasti produktového dizajnu.

Značka Kia, známa pre svoj dôraz na dizajn, týmito najnovšími úspechmi v Red Dot a iF rozšírila úctyhodnú sériu dizajnérskych ocenení v oboch súťažiach. Od roku 2009, kedy model Soul bol vôbec prvým zástupcom značky Kia, ktorý získal cenu Red Dot, bol prestížny triumf “red dot” udelený 26 modelom Kia. A v súťaži iF Award, kde značka zaznamenala prvý úspech v roku 2010, sa celkový počet ocenených modelov vďaka novému Sorentu rozšíril na 21.

Krátko po minuloročnej premiére bolo nové Sorento ocenené za svoj mimoriadny dizajn v ankete “Auto s pohonom všetkých kolies roku 2020” magazínom Auto Bild Allrad. Krátko potom získalo najvýznamnejšiu cenu nemeckého trhu, ktorou bol “Zlatý volant 2020” v kategórii “Veľké SUV”. Tento rok bolo Sorento označene za “Svetové ženské auto roka 2021” v kategórii “Veľké SUV”.

Nová generácia SUV vznikala v spolupráci s celosvetovou sieťou návrhárov Kia. Karim Habib, šéf Kia Design Center uviedol: „Naším cieľom pri navrhovaní nového Sorenta bolo rozvinúť robustné estetické kvality predchádzajúcej generácie s väčším dôrazom na kultivovanosť a eleganciu. Celý postup bol vlastne inšpirovaný “rafinovanou odvahou”, ktorej výsledkom je vyspelý, vyvážený a sebavedomý dizajn. Veľmi nás teší, že naša práca bola ocenená porotou v renomovaných súťažiach ako je Red Dot a iF.“

Prečítajte si aj:


Veľký test Kia Sorento 2.2 CRDi Platinum: Všetko, čo potrebujete vedieť

ERIK STRÍŽ


Red Dot and iF: Dve celosvetovo najvýznamnejšie súťaže v oblasti dizajnu

Red Dot Design Award a iF Design Award patria medzi celosvetovo najväčšie a najznámejšie súťaže dizajnu. Súťaž, Red Dot Award, ktorú každoročne vyhlasuje inštitút Design Zentrum Nordrhein-Westfalen, je rozdelená do troch kategórií: Produktový dizajn, Komunikačný dizajn a Dizajnový koncept. Do najtradičnejšej kategórie “Red Dot Award: Produktový dizajn”, ktorej história siaha do roku 1955, sa v roku 2021 zapojili výrobcovia a dizajnéri zo 60 krajín sveta s 7 800 produktami. Prihlásené projekty hodnotila medzinárodná porota zložená z cca. 50 nezávislých návrhárov, profesorov a odborných novinárov z rôznych odvetví. Okrem estetických kvalít sú v kategórii produktový dizajn dôležité i kritéria ako inovácia, funkčnosť, ergonómia, kvalita a ekologickosť.

Súťaž iF Design Award organizuje od roku 1954 iF International Forum Design v Hanoveri, jedna z celosvetovo najuznávanejších nezávislých inštitúcii v odbore. Tento ročník súťaže, kde sa prihlásili účastníci z 52 krajín sveta s 9 500 projektami, priniesol niekoľko noviniek. Medzi ne patrí digitálne kvalifikačné predkolo, z ktorého polovica predložených projektov postupuje do finálového kola, transparentné hodnotenie naprieč všetkými kategóriami vrátane nových disciplín ako “užívateľské skúsenosti” (UX) a “užívateľské rozhranie” (UI). Z ďalších kategórii je to Produkt, Komunikácie, Dizajn obalu a služieb, Architektúra, Interiérový dizajn a Profesionálny koncept. Tento rok sa porota skladala z 98 nezávislých medzinárodných odborníkov na dizajn. O všetkých ocenených produktoch informuje “iF World Design Guide” (ifworlddesignguide.com) a mobilná aplikácia “iF Design App”.

Prečítajte si aj:


Najlepší elektromobil je Kia e-Niro, ukázal rozsiahly prieskum medzi majiteľmi elektrických áut

ERIK STRÍŽ


A je to tu. Kia EV6 v plnej paráde!

Peter Lacena


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.