Aktuality

Mercedes predstavil úchvatný interiér pre svoj luxusný sedan! Model EQS sa kompletne odhalí už o niekoľko týždňov

Staromilcov možno sklameme, ale dotykových displejov v autách sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nezbavíme. To však neznamená, že nemôžu byť vkusne zapracované tak, aby lahodili oku. Kým väčšina výrobcov integráciu dotykového displeja odflákane prilepením tabletu na vrch palubnej dosky, Mercedes-Benz prichádza s elegantným riešením integrácie dotykových obrazoviek v rámci interiéru.

Tá bude mať tradičný tvar s klasickou kaplnkou prístrojov. Tri veľké displeje sa ukrývajú pod spoločným krycím sklom, ktoré vytvára efekt prepojených displejov. Nám sa páči najmä skutočnosť, že do priestoru nič nevytŕča a žiadna z obrazoviek nenarúša čistý vzhľad interiéru. Vodič a spolujazdec budú mať k dispozícii menšie 12,3-palcové displeje, hlavný stredový panel potom ukrýva až 17,7-palcovú obrazovku so zobrazovacou OLED technológiou. O dátový tok sa postará osemjadrový procesor s 24 GB operačnou pamäťou RAM. Inteligentný displej spolujazdca sa dokáže vypnúť, keď ste v aute sám a zároveň môžu byť údaje na ňom viditeľné len pre spolujazdca. Ak by si napríklad chcel pasažier pozrieť cestou film, vodič ho nebude môcť zo strany vidieť, a tým pádom ho nebude obrazovka zbytočne rozptyľovať pri šoférovaní.

Mercedes-Benz sa tiež snaží nahradiť pocit stlačenia fyzického tlačidla haptickou odozvou. To znamená, že po kliknutí na obrazovku budete mať pocit, že stláčate skutočné tlačidlo. Vďaka špeciálnym povrchovým úpravám a výrobným technikám by malo byť sklo sklo, ktoré ukrýva trojicu displejov, odolné nielen voči poškriabaniu, ale aj ľahšie udržiavateľné a menej náchylné na odrazy.

Hyperscreen používa najnovšiu verziu informačno-zábavného systému „MBUX“, ktorý pomocou umelej inteligencie predpovedá, čo by ste chceli urobiť ešte predtým, než sa dotknete obrazovky. „Vďaka jednovrstvovému dizajnu nemusí používateľ listovať v menu ani vydávať hlasové príkazy. Kľúčové aplikácie sú vždy ponúkané na hlavnej obrazovke v zornom poli v závislosti od situácie a kontextu,“ tvrdí o novom systéme automobilka Mercedes.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie