Aktuality

Do Európy mieri vietnamská automobilka s veľmi netradičným dizajnom áut

Vietnamský výrobca automobilov Vinfast existuje iba od polovice roku 2017. Predáva napríklad Lux A 2.0, sedan strednej triedy založený na BMW radu 5 zo série F10 vyrábaných do roku 2013, a Lux SA 2.0. Takisto ponúka SUV je vystavané na základoch BMW X5 F15 (vyrábané do 2018).

Teraz Vietnamci prezentujú tri elektromobily, z ktorých sa očakáva, že sa dva dostanú aj do Európy.

Kompaktná trieda: VF31

Vietnamská automobilka VinFast
Vinfast VF31

Spoločnosť nazvala svoje tri nové elektromobily VF31, VF32 a VF33 - všetky tri autá sú typu SUV a najmenší z nich, VF31, s dĺžkou 4,3 metra a rázvorom 2,61 metra, patrí do triedy kompaktov.

Eletrický motor má maximálny výkon 150 kW (204 k) a batéria disponuje kapacitou 42 kWh. Podľa výrobcu to umožňuje dojazd 300 kilometrov.

Stredná trieda: VF32

Vietnamská automobilka VinFast
Vinfast VF32

O niečo väčší model VF32 patrí do strednej triedy, so svojou dĺžkou 4,75 metra má však rovnaký rázvor náprav ako jeho menší súrodenec. Automobil pracuje s dvomi elektromotormi s celkovým výkonom 300 kW (408 k).

Automobil ponúka pohon všetkých kolies, keďže každý z motorov má za úlohu poháňať svoju nápravu. Akumulátor dosahuje maximálnu kapacitu totožne 42 kWh, avšak automobilka Vinfast zatiaľ neupresňuje, aký je s vyššou energetickou spotrebou dvoch motorov dojazd.

Vyššia stredná trieda: VF33

Vietnamská automobilka VinFast
Vinfast VF33

Model VF33 je dlhý 5,12 metra a rázvor náprav má o podstatný kus dlhší, až 3,15 metra. Práve preto patrí do vyššej strednej triedy.

Má rovnaký pohon s max. výkonom 300 kW ako VF32, ale väčšiu batériu: kapacita až 106 kilowatthodín by mala vystačiť na dojazd 550 kilometrov. Model VF33 je k dispozícii tiež s 2,0-litrovým benzínovým štvorvalcom s najvyšším výkonom 228 koní.

Moderné asistenčné systémy

Pre všetky tri elektromobily sľubuje Vinfast vybavenie známymi pokročilými asistenčnými systémami, ako sú Lane Keeping Assist, Blind Spot Warner a 360-stupňová kamera.

Digitálne kokpity pracujú s rozpoznávaním tváre, v prípade poruchy sa do servisu odošle automatická správa a v prípade nehody auto odošle automatické tiesňové volanie.

Vietnamská automobilka VinFast
Interiér modelu Vinfast VF33

Autá by tiež mali byť schopné zvládnuť čiastočne autonómne riadenie podľa úrovne 4 (úplne autonómna by bola úroveň 5).

Špičkové verzie modelov VF32 a VF33 sú vybavené 14 kamerami a lidarovými senzormi (detekcia a rozsah svetla - optické meranie vzdialenosti).

Kamery by mali byť schopné detekovať objekty na vzdialenosť až 687 metrov. Spracovanie dát vykonáva čip série Orin X vyvinutý spoločnosťou Nvidia pre potreby autonómneho riadenia. Ten by mal byť schopný spracovať až 200 GB dát za sekundu, a teda byť osemkrát rýchlejší ako súčasné systémy.

Vysoká bezpečnosť

Spoločnosť Vinfast sľubuje dodržiavanie najvyšších bezpečnostných štandardov pre svoje nové elektrické SUV: nárazový test Euro-NCAP aj nárazový test NHTSA (Národná správa pre bezpečnosť cestnej premávky) by vraj mali dosiahnuť maximálnych možných päť hviezdičiek.

Ceny spoločnosti Vinfast zatiaľ neoznámili, ale mali by byť o niečo nižšie ako ceny porovnateľných konkurenčných modelov z Európy alebo USA s technologicky a bezpečnostne podobne vybavenou výbavou. Je pochybné, či môžu autá skutočne jazdiť poloautonómne na úroveň 4 - vývoj v oblasti autonómneho riadenia sa v posledných rokoch skôr spomalil. Je ale možné, že vietnamský VinFast prekvapí, pretože rastie priam nevídaným spôsobom.

Dostupnosť a ceny

Od novembra 2021 si môžu zákazníci objednať dve väčšie SUV VF32 a VF33 v Európe a Severnej Amerike. Prvé dodávky pre Európu sú plánované na jún 2022. O aké krajiny sa presne bude jednať, zatiaľ nevieme, určite medzi nimi ale bude Nemecko práve s otvorením v júni.

Vo Vietname budú objednávky pre VF31 otvorené od mája tohto roku a dodávky sa začnú v novembri. Vietnamci si môžu VF32 a VF33 objednať od septembra a modely začnú schádzať z výrobnej linky od februára 2022.

Ceny spoločnosti Vinfast zatiaľ neoznámili, ale mali by byť o niečo nižšie ako ceny porovnateľných konkurenčných modelov z Európy alebo USA s technologicky a bezpečnostne podobne vybavenou výbavou. Je pochybné, či môžu autá skutočne jazdiť poloautonómne na úroveň 4 - vývoj v oblasti autonómneho riadenia sa v posledných rokoch skôr spomalil. Je ale možné, že vietnamský VinFast prekvapí, pretože rastie priam nevídaným spôsobom.

Spoločnosť VinFast predala minulý rok vo Vietname 29 485 automobilov, čo je značný nárast od roku 2019, keď zahájili výrobu, ale podľa Vingroup oveľa menej ako jej výrobná kapacita 250 000 vozidiel ročne. Spoločnosť musí otvoriť nové trhy, aby čo najskôr využila túto voľnú kapacitu.

Okrem elektromobilov sa VinFast zameriava na výrobu a export automobilov so spaľovacími motormi a premenu Vietnamu na regionálneho výrobcu automobilov. Jej materská spoločnosť, Vingroup, pôsobí v širokom spektre sektorov, vrátane nehnuteľností, cestovného ruchu a zdravotníctva, ale v posledných rokoch sústredila aj na automobily a smartfóny.

Vinfast sa vyvíja mimoriadnou rýchlosťou - výrobca rozšíril svoje továrne v severnom Vietname v Haiphongu podobným tempom ako Tesla buduje svoju gigafactory. A Vietnamci neustále rozširujú ponuku svojich modelov: najskôr prišli dva modely založené prevažne na technológii spaľovacích motorov od spoločnosti BMW a teraz majú byť zákazníkom do konca tohto roka dodané tri plnohodnotné elektrické SUV.

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie