Aktuality

Aký je skutočný dojazd elektromobilov? KIA to vysvetľuje veľmi jednoducho

kia e-soul

Elektromobily sú v automobilovom priemysle témou číslo jeden. Dnes považujeme za isté, že počet elektrických áut bude v priebehu nasledujúcich rokov stúpať na úkor tých so spaľovacím pohonom aj napriek tomu, že popri mnohých výhodách prinášajú významné obmedzenia.

Je to v prvom rade limitovaný dojazd na jedno nabitie, čo sa podieľa na budovaní nedôvery k novým technológiám pohonu. V druhom rade je to stále vysoká nadobúdacia cena elektrických vozidiel.

Cenu v najbližšej dobe automobilové koncerny výraznejšie neovplyvnia, momentálne nie je možné vytvoriť a predávať plnohodnotný elektromobil za ceny výrazne nižšie ako 30-tisíc eur. S tým sa skrátka treba zmieriť, ale limitovaný dojazd je čosi, čo ľuďom spôsobuje ešte väčšie vrásky na tvári.

„Veď nie je možné, aby som na aute za viac ako 30- alebo 40-tisíc eur išiel na Makarsku tridsať hodín...“ povie si jeden a celkom oprávnene. S elektromobilom to vychádza približne takto, ak práve nie je k dispozícii superrýchla nabíjačka.

kia e-soul

Do celej veci vnáša o poriadok značka KIA, ktorá tejto a ďalším podobným otázkam o elektromobiloch venovala samostatnú podstránku #GOelectric na svojom webe.

V prvej časti sa venuje dojazdu elektromobilu a obavám, či stačí na bežné používanie.

KIA uvádza, že polovica jázd autom je kratšia ako osem kilometrov. Môžete nesúhlasiť, že sa to netýka vás, pretože každý deň cestujete z domu a potom z práce na minimálne tridsať kilometrov dlhej trase, ale aj v takomto prípade sú informácie od Kie stále uspokojivé.

Elektromobily od značky KIA dosahujú dojazd na úrovni 455 kilometrov, čo je 56-násobok dĺžky takejto osemkilometrovej jazdy autom. Znie to celkom presvedčivo, ale stále platí, že by ste ako eventuálny budúci majiteľ elektromobilu mali okrem finančných možností zvažovať aj práve dojazd vozidla a váš životný štýl.

Ak často cestujete do zahraničia (alebo hoci na druhý koniec Slovenska), vlastníctvo elektromobilu vás môže výjsť pekne draho, ak berieme do úvahy čas strávený nabíjaním. Naopak, po finančnej stránke pravdepodobne ušetríte nezanedbateľné peniaze za palivo.

Prečítajte si aj:


Na čo vlastne vzťahuje 7-ročná záruka KIA a na čo už nie? Najčastejšie otázky a odpovede

ERIK STRÍŽ


Poznáme ceny elektrickej Kia e-Soul: Konečne ľudový elektromobil!

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie