Magazín

Koniec mobilom za volantom: Nepomáhajú pokuty, prišiel čas na systémové riešenie

Land Rover Explore (smartfón)

Používanie smartfónu za volantom je rozsiahla téma, ktorou sa zaoberajú mnohí odborníci. V súčasnosti sa táto častá príčina dopravných nehôd rieši najmä sankcionovaním, to sa však zdá neúčinné a nepostačujúce. Preto sa technologický gigant Google rozhodol pre razantnejšie riešenie, ktoré by mohlo priniesť skutočné výsledky.

Najväčší výrobcovia mobilných zariadení a operačných systémov, Google a Apple, už dlhšie pracujú na vývoji funkcií, ktoré by vodičovi zabránili počas jazdy používať svoj telefón. Možnosťou, ako tomu zabrániť, je napríklad automatické stíšenie telefónu, zablokovanie klávesnice v systémoch Apple CarPlay a Android Auto.

Google však pracuje aj na patentne s názvom “Automated pacing of vehicle operator content interaction”, čím by bolo možné zablokovať telefón osobe za volantom, kým nezastaví. Sústredí sa pritom iba na osobu vodiča, nie na všetkých spolujazdcov, či cestujúcich verejnou dopravou. To však nie je také jednoduché.

Na to, aby systém rozlíšil šoféra od spolujazdcov, je potrebný špeciálny analytický systém, ktorý sleduje správanie používateľa pri ovládaní telefónu. Komplexný softvér na základe jeho pozornosti, ktorú telefónu venuje, bude schopný vypočítať, aké má užívateľ reakcie a či sa okrem ovládania telefónu nevenuje aj niečomu inému.

Je totiž dokázané, že keď človek používa telefón počas šoférovania, jeho reakcie sú spomalené.

V prípade, že softvér zaznamená rozdiel v reakčnom čase v porovnaní s bežným používaním, úplne zablokuje užívateľské rozhranie. To by sa malo zobraziť na obrazovke telefónu ako označenie “Paused for safety”, teda prerušené kvôli bezpečnosti.

Či sa Google nakoniec rozhodne zaviesť túto funkciu do operačného systému Android ešte nie je celkom jasné. Šikovný patent by sa dal využiť tiež na radu iných účelov. V každom prípade to asi závisí od širšieho kontextu a záujmu automobiliek.

Prečítajte si aj:


Volkswagen vymyslel spôsob, ako obmedziť telefonovanie za volantom

ERIK STRÍŽ


Land Rover nám ukázal svoj najnovší telefón, je to toto hrubé monštrum

ERIK STRÍŽ