Aktuality

Volkswagen zverejnil, koľko pracovných miest vznikne výrobou Superbu a Passatu

Výroba v závode Volkswagen Slovakia. Zdroj fotografie: Volkswagen Slovakia
Výroba v závode Volkswagen Slovakia. Zdroj fotografie: Volkswagen Slovakia

Cieľom stratégie Volkswagen Slovakia s názvom Plán 2025 bolo zabezpečiť budúcnosť podniku a zamestnanosť. Súčasťou tejto stratégie je aj umiestňovanie nových projektov výroby vozidiel do už existujúcej výroby. Tým sa optimalizuje vyťaženie závodu a zároveň sa znížia výrobné náklady.

Všetko pod jednou strechou

Presne podľa tejto stratégie sa budú vyrábať aj nasledujúce generácie Volkswagen Passat a Škoda Superb v bratislavskom závode. Využije sa na to existujúca produkcia, takže závod nebude potrebné rozširovať. Investície si bude vyžadovať prebudovanie karosérne, prestavba linky v lakovni a dodatočné technológie.

Keďže oba tieto modely patria do rovnakej produktovej rodiny, dajú sa využiť aj prepojenia vo výrobe a logistike, napríklad pri dodávaní komponentov do jedného závodu. Okrem toho môžu byť obidve vozidlá vyrábané na rovnakej linke.

Volkswagen Slovakia však vytvorí množstvo nových pracovných miest. A nebude to žiadna maličkosť, nových pracovných miest má byť až dvetisíc! Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii člen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre personálnu oblasť Sebastian Krapoth. Pripomeňme, že výroba modelov Superb a Passat sa spustí v roku 2023.

Prvá investícia by sa mala pohybovať na úrovni 500 miliónov eur a celková investícia v dlhodobom meradle by mala predstavovať miliardu eur.

Výrobou týchto modelov sa tiež upevní pozícia Volkswagenu Slovakia, ktorý tak ukáže svoju flexibilitu vyrábaním viacerých značiek v jednom závode. V ňom sa okrem plánovaných modelov vyrábajú napríklad aj Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne a Škoda Karoq a nesmieme zabudnúť ani na modely Volkswagen Up!, e-Up!, Seat Mii electric a škoda CITIGOe iV.

Ekomobilita na prvom mieste

Projektom s názvom Way to Zero sa Volkswagen ako prvý koncern na svete zaviazal k naplneniu cieľov Parížskej klimatickej dohody a týmto projektom chce do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu.

Koncern Volkswagen plánuje do roku 2030 uviesť na trh 70 modelov výlučne s elektrickým pohonom, pričom už teraz začal s výrobou prvých 20 modelov. Zároveň chce najbližších 10 rokov vyrobiť 60 hybridných automobilov, z čoho polovica sa už vyrába.

Do roku 2030 plánuje vyrobiť celkovo 26 miliónov elektromobilov a predať približne 7 miliónov hybridných vozidiel.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie