Magazín

Tak toto je šok! Boj proti emisiám ich paradoxne výrazne zvyšuje

Autobazar ilustračka

Európou sa začína valiť trend zaťažovania nových automobilov vysokými ekologickými daňami, vďaka čomu sa pre veľkú časť ľudí stávajú doslova nedostupnými. Operovať tým, že si ľudia môžu kúpiť ekologický elektromobil neobstojí. Je ich málo, sú podstatne drahšie, majú krátky dojazd a obmedzené možnosti nabíjania. Tento trend badať napríklad v Holandsku. Ako informuje magazín Auto Week, predaj nových automobilov sa v Holandsku prepadol na historické minimá, odbyt jazdeniek naopak láme historické rekordy. Dôvod treba hľadať v nových poplatkoch, ktoré boli zavedené. Tamojšia vláda sa rozhodla zaťažiť ekologickými poplatkami autá so spaľovacím motorom nielen pri prvom prihlásení vozidla aj aj každoročne vyberanou cestnou daňou, ktorá môže dosiahnuť až niekoľko sto eur mesačne. Auto sa teda stáva doslova luxusom.

Motoristi samozrejme zareagovali pragmaticky. Časť sa rozhodla ponechať si svoje auto dlhšie, časť sa rozhodla kúpiť si radšej staršie auto. Výsledkom je paradox. Napriek reštrikčným opatreniam zameraným na znižovanie produkcie CO2, jeho produkcia rastie.

Nedočkavosť chaos prináša

Elektromobily sú samozrejme dobou cestou, treba si však povedať pravdu. Slávna firma Tesla bola založená v roku 2003 a svoj prvý automobil Tesla Roadster začala vyrábať o päť rokov neskôr (2008). Ak zoberieme do úvahy, aký čas bol dopriaty vývoju klasických automobilov, je dĺžka histórie premianta elektromobility doslova úsmevná. Čas na prepriahnutie je teda extrémne krátky. Ak si úradníci myslia, že sa čas potrebný na vývoj nových technológií dá direktívnym nariadením či vyhrážaním sa likvidačnými pokutami zásadným spôsobom skrátiť, sú slušne povedané naivní. Vývoj a testy sa jednoducho oklamať nedajú. Veľké problémy s kvalitou automobilov premianta, prehrievanie akumulátorov či štrajkujúci softvér konkurentov, sú toho jasným dôkazom.

Extrémne tlačenie na pílu nemôže priniesť nič dobré!

Ak ľudia, primárne rozumní a zodpovední, nemajú inú možnosť, budú hľadať skratky. A to nielen v prípade každodenného života, ale aj v prípade politických elít, ktoré si na čelo svojich štátov zvolia. Súčasný vývoj je teda klasickým príkladom starej pravdy, že aj cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Aktuálnym príkladom, ako ľudia reagujú na obmedzenia ich životného komfortu, sú nálady spojené s obmedzeniami spôsobené koronakrízou.