Aktuality

Poznáte všetky typy evidenčných tabuliek? Toto sú všetky používané u nás

Tabuľky s evidenčným číslom používané na Slovensku (2020)
Tabuľky s evidenčným číslom používané na Slovensku (2020)

Každé vozidlo, či už osobný alebo úžitkový automobil, motocykel či iný druh motorového vozidla, ktorý podlieha evidencii na dopravnom inšpektoráte, musí by vybavené tabuľkou s evidenčným číslom, teda TEČ. V minulosti sme používali štátne poznávacie značky, ŠPZ, dnes hovoríme o evidenčnom čísle vozidla (EČV).

Napriek tomu, že sa ŠPZ prestali vydávať 1. apríla 1997 a platné boli iba do 31. decembra 2004, dodnes ľudia zvyknú tabuľku s evidenčným číslom volať „ešpézetkou“. Pôvodne boli vtedajšie nové TEČ vybavené iba znakom Slovenskej republiky a písmenami SK, dnes na nich nachádzame aj príznačný symbol Európskej únie so žltými hviezdami na modrom podklade, pod ktorým sú biele písmená SK a znak Slovenskej republiky sa nachádza za prvými dvomi písmenami evidenčného čísla. Podľa Ministerstva vnútra SR sú u nás naďalej platné aj verzie so štátnym znakom umiestneným na ľavom okraji tabuľky s EČ.

Na Slovensku sa stále používa metodika, na základe ktorej sú prvé dve písmená evidenčného čísla značkou okresu, v ktorom je vozidlo zaregistrované.

Napríklad v susednej Českej republike podľa TEČ nerozlíšite, či je konkrétne vozidlo prihlásené v okrese Praha alebo Brno, ale môžete identifikovať kraj, v ktorom bolo zaevidované. „Prvé písmeno vľavo označuje kraj, v ktorom bolo motorové vozidlo registrované,“ uvádza Wikipedia, kde nájdete aj zoznam písmen pridelených ku konkrétnym krajom.

Od roku 2009 sa na Slovensku vydávajú aj TEČ typu Z, ktoré majú obdĺžnikový tvar s pomerom strán ako motocykle, ale so zeleným podkladom a čiernym písmom. Túto farbu minulý rok prebrali aj elektromobily a plug-in hybridy, ktoré sa aj takýmto spôsobom dajú rozlíšiť už na prvý pohľad a eventuálne sa tak zúčastňovať využívania výhod, napríklad pri parkovaní.

Nižšie prikladáme PDF dokument s kompletným výberom tabuliek s evidenčným číslom používaných na Slovensku od Ministerstva vnútra SR, ale s doplneným vizuálom nových TEČ určených pre elektromobily a plug-in hybridy s typickým zeleným podkladom, a to na základe popisu vydaného práve Ministerstvom vnútra SR.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie