Aktuality

Zákaz hlučných motoriek v nedeľu: Čo si myslia naši čitatelia?

Ilustračné foto, motocykel, motorka

Český motoristický denník Autobible informuje, že Nemecko zvažuje zaviesť zákaz jazdy hlučných motoriek počas nedieľ a sviatkov.

Zákaz by sa mal týkať všetkých motocyklov, ktorých hlučnosť presahuje hranicu 80 decibelov. Takéto motocykle by sa v prípade porušenia zákazu mali rovno zabavovať, aby nemohli minimálne v daný deň ďalej jazdiť.

Aktuálne je pre motocykle v Nemecku akustický strop nastavený na 100 decibelov.

Návrh nového zákona bude nemecká vláda prejednávať v priebehu júna s tým, že pôvodne o ňom hovorila už minulý rok. Pandémia koronavírusu COVID-19 však zmenila priority.

Ak si myslíte, že je to bezprecedentná diskriminácia motocyklistov s výkonnými strojmi, vedzte, že rakúske Tirolsko už medzičasom skutočne zakázalo vjazd hlučnejším motocyklom na určité cesty pod hrozbou pokuty vo výške 220 eur. Táto novinka sa však týka priesmyku Hahntennjoch, ktorý je motorkármi obľúbený a iba v čase od 10. júna do 31. októbra.

V prípade Nemecka sa však špekuluje o celoplošnom zavedení, prípadne o obmedzení vjazdu na väčší počet ciest naprieč celou krajinou.

Zákaz vjazdu sa tak podľa magazínu dotkne vybraných strojov značek Aprilia, BMW, Ducati či Harley-Davidson, dokonca aj v ich sériovej podobe bez tuningu.

Názor Slovákov

Otázka, či aj Slovensko pristúpi k zvažovaniu zákazu vjazdu hlučných motoriek na vybrané cesty, je dnes značne irelevantná, ale zaujímal náš váš názor:

Naša otázka znela :Ste za to, aby sa na Slovensku počas nedele zakázalo používanie hlučných motoriek?

Do nášho jednoduchého prieskumu vytvoreného cez Google Dokumenty sa zapojilo 1 236 respondentov, za čo sme vám veľmi vďační. Na výber mali štyri odpovede: určite áno, skôr áno, skôr nie a určite nie.

50,6% opýtaných (625) uviedlo ako odpoveď určite áno.
40,3% opýtaných (498) uviedlo ako odpoveď určite nie.
5,6% opýtaných (69) uviedlo ako odpoveď skôr nie.
3,6% opýtaných (44) uviedlo ako odpoveď skôr áno.

Výsledky prieskumu o zákaze hlučných motoriek od Autoviny.sk (3.6.2020-14.6.2020)
Výsledky prieskumu o zákaze hlučných motoriek od Autoviny.sk (3.6.2020-14.6.2020)

Z uvedeného vyplýva, že väčšina respondentov by jednoznačne stála za zákazom používania hlučných motoriek počas nedeľe. Vzhľadom na našu cieľovú skupinu je to veľmi zaujímavé, pretože naši čitatelia sú prevažne fanúšikovia motorových vozidiel - napriek tomu majú v sebe primeranú mieru tolerancie voči ostatným ľuďom, ktorým môže hluk motorky spôsobovať diskomfort.

Pripomíname, že na Slovensku aj dnes existujú zóny, v ktorých je potrebné dodržiavať určité pravidlá súvisiace s hlukom, napríklad dopravná značka B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení zakazuje používanie klaksónu, teda ľudovo povedané trúbenia:

B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení a B32b: Koniec zákazu zvukových výstražných zariadení
B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení a B32b: Koniec zákazu zvukových výstražných zariadení

Prečítajte si aj:


Zákaz hlučných motoriek počas nedele sa stáva realitou, pridáme sa?

Redakcia (s)


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie