Aktuality

Niečo pre ekológov. Fíni vyskúšali nabíjačku elektromobilu na ľudský pohon. Ako to dopadlo?

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí tvrdia, že elektromobily nie sú zasa až tak ekologické lebo energia, ktorou sa nabíjajú, nie je zelená? Pre úplnosť treba dodať, že výroba elektrickej energie prechádza prevratným vývojom. Výrazne napreduje vývoj fotovoltaických panelov a veterných turbín, výrazné možnosti predstavujú aj prílivové elektrárne. Na Slovensku však more nemáme a slnko tiež nesvieti každý deň. Ako z toho von?

Športovať a nabíjať?

Tak presne tento problém sa snaží vyriešiť fínsky vynálezca Janne Käpylehto. Jeho prístroj, ktorého súčasťou je deväť bicyklov, vraj dokáže vyrábať elektriku pre nabíjačku elektromobilu. Aby svojim sľubom dodal vážnosť zorganizoval test, na ktorý si pozval deväť profesionálnych cyklistov. Na druhý koniec prístroja napojil elektromobil Tesla Model X. Priebeh testu nájdete na videu. Dodajme, že cyklisti šliapali do pedálov dvadsať minút.

Snaha bola veľká, no výsledok nič moc.

Asi takto možno zhodnotiť výsledok testu. Hoci profíci šliapali do pedálov s plným nasadením, za dvadsať minút sa im podarilo k dojazdu elektromobilu pridať skromné dva kilometre. Dodajme, že nabíjanie prebiehalo s výkonom približne 1 kW. Nabíjačka na ľudský pohon teda zjavne dieru do sveta zelenej energie nespravila. Viete si predstaviť, že by ste si po príchode domov išli na hodinku našliapať elektriku pre chod vašej domácnosti?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie