Aktuality

Na nových štítkoch k pneumatikám sa dozviete aj to, koľko kilometrov na nich môžete najazdiť

Štítok s informáciami o pneumatikách. Reprofoto TVNoviny.sk
Štítok s informáciami o pneumatikách. Reprofoto TVNoviny.sk

Trh s pneumatikami je pomerne veľký a pre vodiča je ťažké sa ňom zorientovať a vybrať si správne. Kvalita pneumatiky je pritom dôležitá z hľadiska bezpečnosti a jazdných vlastností vozidla. Najnovšie by sa mala upraviť legislatíva, čím by sa výrazne zlepšil prehľad o ich kvalite.

Európsky parlament schválil nové označovanie pneumatík pre osobné a nákladné vozidlá. Vďaka tomu si bude môcť zákazník vybrať, či si kúpi drahšie a kvalitnejšie pneumatiky alebo lacnejšie, ktoré dlhšie vydržia.

Aktuálne nájdete na pneumatikách informácie o spotrebe paliva danej pneumatiky, o priľnavosti za mokra a hlučnosti.

Po novom nájdete na štítku aj informácie o odhade kilometrov, ktoré je možné s danou pneumatikou najazdiť pri štandardnom spôsobe jazdy a jej jazdné vlastnosti na snehu a ľade.

Či už si kúpite pneumatiky osobne alebo cez internet, štítok musí byť dobre viditeľný a musí tiež obsahovať QR kód, pomocou ktorého si viete údaje rýchlo naskenovať.

Vodiči sa tak budú môcť rozhodnúť, či investujú viac peňazí do kvalitnejších a bezpečnejších pneumatík alebo bude pre nich prioritou nižšia cena a dlhšia výdrž na úkor kvality a bezpečnosti.

Predpokladá sa, že schválenie návrhu Radou ministrov je iba formalitou a zavedenie nových štítkov by tak malo vstúpiť do platnosti od 1. mája 2021.

Prečítajte si aj:


Pneumatiky sa zásadne zmenia, budú vybavené senzormi a riadenou zmenou nahustenia

Redakcia (s)


Výsledky analýz hovoria jasne, emisií z pneumatík je tisíckrát viac ako z motora!

Redakcia (m)


Kupujete pneu z inzerátu? Pozor na podvody, v predaji sú pneumatiky určené na recykláciu

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie