Aktuality

VÝNIMOČNÝ STAV! Pozrite si všetky aktuálne obmedzenia v doprave:

Policia, policajt, doprava,
Zdroj: Polícia SR

Od 8. apríla až do 13. apríla polícia vykonáva kontrolu dodržiavania uznesenia vlády o zákaze vychádzania. Prijala preto opatrenia a na základe uznesenia vlády kontroluje, či je toto obmedzenie pohybu a pobytu občanmi dodržiavané. Z uznesenia vyplývajú aj výnimky, kedy je možné sa pohybovať len v rámci okresu, prípadne mesta Bratislavy a Košíc a kedy je možné prekročiť aj hranicu okresu.

Ako sme vopred avizovali, na hraniciach okresov preto policajti a vojaci každého kontrolujú a zisťujú dôvody porušenia zákazu vychádzania. U každého evidujú osobné údaje, telefón, účel a cieľ cesty. Dôvod na cestu mimo okres je potrebné hodnoverným spôsobom preukázať. U koho zistia, že je porušenie zákazu vychádzania neopodstatnené, toho otočia naspäť. Je potrebné si tiež uvedomiť, že porušením uznesenia vlády môže ísť o priestupok podľa zákona o ochrane civilného obyvateľstva, za ktorý hrozí od okresného úradu pokuta až 1659,- eur.

Vopred sme upozorňovali, že sa v súvislosti s kontrolami môžu vytvárať kolóny, preto opätovne vyzývame všetkých, ktorí nemusia nevyhnutne opúšťať okres, aby zostali v okrese. No aj v okrese platí zákaz vychádzania a vychádzať je možné len vo výnimočných prípadoch určených uznesením vlády.

Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na:

  • Obvyklú cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej alebo inej obdobnej činnosti

  • Cestu v nevyhnutnom rozsahu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, teda nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, domáce zvieratá či doplnenie pohonných hmôt

  • Cestu s cieľom obstarania nevyhnutných životných potrieb (vymenovaných v predchádzajúcom bode) pre inú osobu v rámci územia okresu (v prípade Košíc a Bratislavy v rámci územia mesta), t. j. dobrovoľníctvo či susedská výpomoc

  • Cestu do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného vyšetrenia vrátane sprevádzania blízkou osobou či príbuzným

  • Pobyt v prírode v rámci okresu, v prípade Košíc a Bratislavy v rámci územia mesta

  • Cestu na pohreb blízkej osoby.

Policia, policajt, doprava,
Zdroj: Polícia SR

NÁKLADNÉ VOZIDLÁ MÔŽU JAZDIŤ AJ CEZ SVIATKY

Polícia povolila na dni 10., 12. a 13. apríla všeobecnú výnimku pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenska. Chce tak znížiť koncentráciu vodičov nákladných vozidiel na odpočívadlách alebo odstavných plochách a zabezpečiť plynulý tranzit cez územie krajiny.

Upozorňujeme vodičov, že oprávnenie policajta zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak si to bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky vyžiada, naďalej zostáva.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?